W dniu 23.08.2018 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w wyniku przeprowadzonej oceny wniosków złożonych w ramach naboru wniosków w zakresie Edukacji Ekologicznej dla ubiegających się o dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Poznaniu w roku 2018 zakwalifikował wniosek Miasta i Gminy Krotoszyn do udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji na wsparcie realizacji przedsięwzięcia pn.: Labirynt wiedzy przyrodniczej propagujący edukację leśną i ekologiczną małego przedszkolaka w ogrodzie Przedszkola „Miś Uszatek” w Krotoszynie.
Głównym celem przedmiotowego zadania będzie utworzenie wyjątkowego, ciekawego oraz unikatowego miejsca edukacji przyrodniczej. Nowo powstałe miejsce będzie kącikiem wiedzy przyrodniczej do prowadzenia zajęć z edukacji przyrodniczo-leśnej i ekologicznej dla dzieci. Kolejnym celem będzie uświadomienie dzieciom o konieczności prawidłowej segregacji odpadów, poznanie i wykorzystanie zasad segregacji odpadów i recyklingu.
Realizacja zadania umożliwi utworzenie ścieżki edukacyjnej obejmującej elementy gier terenowych o tematyce przyrodniczej i ekologicznej, zakup pomocy dydaktycznych do zajęć w salach oraz zakup pojemników do segregacji śmieci (plastik, papier, szkło, baterie).
Ścieżka edukacyjno-dydaktyczna będzie kącikiem wiedzy z przeznaczeniem przede wszystkim dla dzieci, ale także dla dorosłych. W wyniku realizacji projektu powstaną m. in. przystanki tematyczne dot. edukacji leśnej i ekologicznej. Tematyka tablic i plansz będzie dobrana do wieku przedszkolnego. Forma gier terenowych zainteresuje już najmłodszych przedszkolaków, a poziom trudności będzie w taki sposób urozmaicony, by i starsze dzieci też mogły uczestniczyć w grach i zabawach.
W związku z brakiem ścieżek edukacyjno-dydaktycznych na terenie przedszkoli w Krotoszynie przewiduje się, że po utworzeniu takiej ścieżki w przedmiotowym przedszkolu co roku skorzysta z niej ok. 600 osób. Będą to zwłaszcza dzieci i ich członkowie rodzin z przedszkola „Miś Uszatek”, ale także dzieci z pobliskich przedszkoli oraz szkoły podstawowej. Zakup pojemników do segregacji odpadów pozwoli na bieżące segregowanie odpadów i utrzymanie porządku.
Szacunkowy koszt projektu to ok. 40.000,00 złotych, z czego dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wyniesie 33.516,00 złotych.
Szczegółowe informacje dotyczące ww. naboru można uzyskać na stronie WFOŚiGW w Poznaniu:
Przygotowała:
Wioleta Zielichowska