20 i 21 lutego na zaproszenie burmistrza Juliana Joksia gościła w Krotoszynie Irena Dzierzgowska, wybitny ekspert w dziedzinie edukacji.
Pani Dzierzgowska to rodowita warszawianka, z wykształcenia nauczycielka fizyki i chemii. Była szefową nauczycielskiej Solidarności. Przez pięć lat pracowała jako wicekurator oświaty, a od 1997 roku przez trzy lata jako sekretarz stanu w MEN. W latach 1999 – 2003 była wiceministrem edukacji i współautorką reformy. Obecnie jako redaktor naczelna redaguje najpopularniejszy miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej Dyrektor Szkoły.
Podczas konferencji zorganizowanej dla dyrektorów jednostek organizacyjnych Miasta i Gminy Krotoszyn oraz terenu powiatu krotoszyńskiego odbył się wykład z jej udziałem nt. Nowoczesnych koncepcji zarządzania oraz zadań instytucji zarządzających wiedzą. Dyrektorzy mogli się dowiedzieć, w jaki sposób praktycznie zarządzać wiedzą i jak ją wykorzystywać, a także jak w prowadzeniu szkoły pogodzić rolę pedagoga i menedżera. Irena Dzierzgowska wypowiedziała się również na temat aktualnych zmian w prawie oświatowym, takich jak m.in. nadzór pedagogiczny dyrektora szkoły, program Zero Tolerancji, mundurki szkolne oraz roli nauczyciela jako funkcjonariusza publicznego.
Drugim wykładowcą podczas tego spotkania był wiceburmistrz Ryszard Czuszke, który zaprezentował Model oświaty i jego realizację na przykładzie Miasta i Gminy Krotoszyn, przybliżając w ten sposób słuchaczom zadania naszego smorządu dotyczące funkcjonowania oświaty.
Pomysł zorganizowania konferencji z udziałem Ireny Dzierzgowskiej zrodził się w Warszawie podczas tegorocznego styczniowego zjazdu Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły, w którym uczestniczyła dyrektor Zespołu Szkół w Benicach Sabina Rybakowska. Dyrektor Rybakowska zorganizowała przyjazd i pobyt Ireny Dzierzgowskiej w Krotoszynie, natomiast miejsce szkolenia i poczęstunek dla gości przygotowała dyrektor Gimnazjum nr 2 w Krotoszynie Alina Binkofska. Konferencja spełniła oczekiwania dyrektorów. Prezentacja, jak i wykład Ireny Dzierzgowskiej uświadomiły wszystkim, że żyjemy w ciekawych czasach i nie należy bać się wprowadzania zmian, a wiek XXI będzie wiekiem edukacji.
(sab)