Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45818235
Wiadomości
grafika
Listy z Oki (37). Jesienne niebo nad Oki

 

Na Wyspy Oki zawitała w końcu wyczekiwana przez wszystkich jesień. Temperatury w tegorocznym okresie letnim były wręcz niebezpiecznie wysokie, a fala upałów utrzymywała się od połowy lipca do końca sierpnia. W tym czasie ponad 70 tysięcy osób na terenie całego kraju zostało hospitalizowanych z powodu udaru słonecznego. Były również ofiary śmiertelne.

Nadejście kolejnej pory roku nie oznacza jednak uspokojenia zjawisk pogodowych. Nieodłącznym elementem jesieni w Japonii są tajfuny, które wielokrotnie nawiedzają kraj i niestety przynoszą wiele strat.

Od września temperatury zaczęły spadać, ale średnia temperatura całego miesiąca nadal utrzymuje się na poziomie ok. 21℃, a średnia temperatura w ciągu dnia ok. 25-26℃. W październiku będzie jeszcze chłodniej i pojawi się więcej pochmurnych dni. W Japonii jest powiedzenie odnoszące się do jesiennej pogody: „Hitoame, ichido”, co oznacza, że po każdym deszczu temperatura spada o jeden stopień (hitoame oznacza „jeden deszcz”’, ichido oznacza „jeden stopień”). Powoli kończy się też sezon turystyczny, chociaż jesień jest idealnym czasem na spędzanie czasu wśród natury, czy piesze wycieczki.

Morze jest również na tyle spokojne, że pozwala na korzystanie z oferty statków wycieczkowych. Szczególnie interesujący jest rejs realizowany o zachodzie słońca trasą do Wyspy Świecy. Wycieczka co prawda dostępna jest od kwietnia, ale osobiście uważam, że najpiękniejszy widok można zobaczyć właśnie podczas jesieni. Chmury, które w tym sezonie można podziwiać podczas rejsu dodają krajobrazowi szczególnego uroku.

Jak można domyślić się po zdjęciach, Wyspa Świeczka zawdzięcza imię swojemu kształtowi oraz temu, że podczas zachodu ma się wrażenie jakby skała była „zapalana” przez promienie słońca.

Oddalona trochę od brzegu „świeca” może i sprawia na zdjęciach wrażenie małej, ale w rzeczywistości ma ok. 20 metrów wysokości. Część lądu która w przeszłości łączyła skałę z obecnym wybrzeżem uległa erozji w wyniku silnych wiatrów i fal, które uderzają w Wyspy Oki przez cały rok, a szczególnie w okresie zimowym. Obecnie tę wyspę zobaczyć można z trzech różnych miejsc na lądzie, ale tylko z pokładu statku widoczny jest efekt „zapalania świecy”. Jest to miejsce, które niezmiennie cieszy się popularnością wśród turystów odwiedzających miasto Okinoshima.

 

Tekst: Jagoda Wołoszyn

Zdjęcia: 1-4, 6-7 – Geopark Wysp Oki; 5 – H. Nakamichi

 

1. Zachód słońca w okresie wiosennym:

 

 

2. Krajobraz na wiosnę:

 

 

3. Zachód słońca w okresie letnim:

 

 

4. Statek wycieczkowy przy Wyspie Świecy:

 

 

5. Piękne jesienne niebo nad Wyspą Świecą:

 

 

6. Wyspa Świeca w pochmurny dzień:

 

 

7. Silne fale w okresie zimowym:

 

ikona daty03-10-2018, 09:19 ikona autoraPB ikona wyświetleń745
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt