„Tu na razie jest ściernisko...” - te słowa piosenki braci Golców cisną mi się na usta wspominając jesień 1988 r.
Był to okres przygotowań do Turnieju Miast Krotoszyn – Kłodzko. Wówczas też, jak wielu z przyszłych mieszkańców i sąsiadów, przyjechałem na poszukiwanie kamieni granicznych działki. Tak zaczynała się historia naszego osiedla, utworzonego na jedenastohektarowym polu należącym do rodziny Papierskich. Na terenie pomiędzy ul. Bolewskiego, a ul. Łąkową wytyczono wówczas siedem nowych ulic i ponad 120 działek. Powstały wówczas ulice: Batalionów Chłopskich, Armii Krajowej, Bohaterów Monte Cassino, Hubala, Niećki – przemianowanej później na Mikołajczyka, Tyczyńskiego, a krótki wówczas odcinek ul. Karbowiaka, przedłużono do ul. Łąkowej.
W 1989 r. ruszyły też pierwsze budowy domów. Zmagaliśmy się z wieloma trudnościami, szczególnie z zakupem materiałów budowlanych. Systematycznie postępowało też uzbrajanie osiedla w media. Najpierw w wodociąg, linie energetyczne i oświetlenie, i dalej sieć kanalizacyjną, telefoniczną. Końcowym elementem była budowa dróg i sieci gazowej.
Dzisiaj możemy się cieszyć mieszkając na tak ładnym, zadbanym i zagospodarowanym osiedlu.
Wspaniałym jest to, że tworzymy tu lokalną społeczność. Poznawaliśmy się przez lata i mamy przyjemność się spotykać, rozmawiać i bawić się na festynach. Ostatnią taką imprezą była akcja „Święto Ulicy”, zorganizowana na ul. Batalionów Chłopskich, w dniu 8 września 2018 r. przez Krotoszyńską Bibliotekę Publiczną im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie, wspólnie z Radą Osiedla nr 2 w Krotoszynie.
Z dumą możemy powiedzieć, że jest to Nasze Osiedle.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć z okresu powstawania osiedla i filmu nagranego z drona, prezentującego obecny wygląd osiedla.
Tekst i udostępnienie zdjęć:
Wojciech Wierciński
Przewodniczący Rady Osiedla nr 2 w Krotoszynie
Film z drona: