Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45817957
Wiadomości
grafika
100 lat Związku Miast Polskich

Sto lat Związku Miast Polskich – wspólny obraz pamięci

Nie byłoby niepodległej Polski bez silnych i gospodarnych miast. W 100. rocznicę odbudowy samorządu terytorialnego i utworzenia Związku Miast Polskich włączamy się w obchody stulecia Niepodległej Rzeczpospolitej. Z tej okazji wydaliśmy publikację „Sto lat Związku Miast Polskich 1917-2018” autorstwa Bogdana Mościckiego oraz przygotowaliśmy publicznie dostępną platformę informacyjno-edukacyjną „Miasta polskie w Niepodległej (1917-2018)”, która powstała na podstawie materiałów nadesłanych z miast i ich instytucji. Działania te dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach projektu „Związek Miast Polskich i miasta w odbudowie niepodległości”.

Historia ZMP zaczęła się w listopadzie 1917 przyjęciem statutu nowo powołanej organizacji na Zjeździe Delegatów Miast. Przed ówczesnymi samorządowcami stały wielorakie wyzwania. Miasta musiały w przeciągu kilku lat nadrobić zapóźnienia cywilizacyjne. Podobnie było po upadku komunizmu. Odnowiony w 1991 roku Związek Miast Polskich zabiegał o rewitalizację miast i prawne uporządkowanie statusu samorządów, nadganiając dziesięciolecia PRL-u.

Książka przybliża w publicystycznej formie działalność Związku, który zaczął się tworzyć półtora roku przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, z inicjatywy ludzi rozumie­ją­cych, jakie wielkie znaczenie dla odbudowy i rozbudowy kraju mają społeczności lokalne i ich liderzy. Miasta tworzyły związek - zarówno ten powojenny, jak i współczesny - przede wszy­stkim po to, aby za jego pośrednictwem wpływać na rząd i parlament. Dlatego opis działań dotyczących legislacji stanowi główną treść tej książki. Ważną rolę w historii ZMP odegrali jego działacze, z których życiorysami warto się zapoznać. Pozycja jest dostępna TUTAJ

Natomiast platforma zwana też „Archiwum miast” (http://www.miasta.pl/archiwummiast) jest stale budowaną bazą zawierającą zdjęcia, publikacje i inne historyczne dokumenty (obe­cnie znajduje się w niej już ponad 500 materiałów), które udostępniły nam polskie miasta. Na stronie tej znajdują się również filmy o miastach i Związku Miast Polskich, a także plansze wystawy „Samorządni i Niepodlegli”, które pokazują paralele między początkami Związku w czasach międzywojennych a „nowymi początkami” lat dziewięćdziesiątych XX.

 

Wszystkie te materiały mają zwiększyć świadomość mieszkańców na temat roli władz i społeczności lokalnych naszych miast w odbudowie państwowości w jej wymiarze zdecentralizowanym. Wpisują się one w jedną opowieść o ważnych wydarzeniach i osobach lokalnych, które odegrały ważną rolę w odtworzeniu polskiej państwowości po odzyskaniu niepodległości oraz ponownie po upadku PRL-u. Przedstawiamy, z konieczności fragmentaryczny, ale jednak wspólny obraz pamięci. Zapraszamy do lektury oraz oglądania.

www.miasta.pl

Kontakt: Joanna Proniewicz. rzecznik prasowa ZMP, 601 312 741,

ikona daty16-11-2018, 08:46 ikona autoraib ikona wyświetleń628
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt