28 kwietnia br. na Krytej Pływalni "Wodnik" odbyła się III samorządowa konferencja metodyczna wychowania fizycznego pt. "Nauczyciel wychowania fizycznego głównym promotorem szkolnej kultury fizycznej".
Organizatorami spotkania byli: Burmistrz Krotoszyna i Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. H. Jordana w Krotoszynie.
Oprócz licznie zgromadzonych nauczycieli wychowania fizycznego w konferencji wzięli udział: zastępca burmistrza Krotoszyna, Ryszard Czuszke; dyrektor Departamentu Kultury Fizycznej i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim, Tomasz Wiktor oraz wizytator z oddziału zamiejscowego poznańskiego Kuratorium Oświaty w Kaliszu, Sławomir Wilak.
Pierwszym prelegentem był prof. dr hab. Wiesław Osiński, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie, specjalista w dziedzinie antropomotoryki i teorii wychowania fizycznego, kierownik Katedry Teorii i Metodyki Wychowania Fizycznego AWF w Poznaniu oraz autor ponad dwustu opracowań naukowych z zakresu teorii i metodyki w-f.
Tytuł wykładu profesora Osińskiego brzmiał:" Nauczyciel wychowania fizycznego: dobór, przygotowanie do zawodu, warsztat pracy i rola społeczna". Profesor przedstawił główne zagadnienia z pedeutologii, dziedziny wiedzy, której przedmiotem badań jest nauczyciel i proces jego samokształcenia. Mówił o wpływach cech osobowości na proces kształcenia i wychowania.
Wśród głównych celów społecznych wychowania fizycznego Wiesław Osiński wymienił: promocję zdrowia i zdrowego trybu życia; przeprowadzanie zajęć dla dzieci i młodzieży, pobudzanie aktywności fizycznej osób dorosłych i starszych. Podkreślił rolę samorządów w stwarzaniu warunków do rozwoju kultury fizycznej i podnoszenia sprawności mieszkańców gmin.
Jako drugi wystąpił z referatem Zbigniew Kurzawa, dyrektor Zespołu Szkół nr1 z Oddziałami Integracyjnymi. Jego wykład poświęcony był krotoszyńskim promotorom szkolnej kultury fizycznej. Zawierał dane badawcze, przedstawiające liczbę zatrudnionych nauczycieli wychowania fizycznego w Mieście i Gminie Krotoszyn (jest ich 53, w omawianej ankiecie wzięło udział 47) dotyczące statusu zawodowego nauczycieli, formy zatrudnienia, kwalifikacji, przydziału czynności, postulatów i uwag tyczących nauczania akademickiego i pracy w szkole.
Podczas konferencji głos zabrał również podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu Grzegorz Schreiber.
(mag)