Zabytkowa parowozownia, Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski, zabytki nad Wartą, Osada Traperska - to miejsca, które warto odwiedzić podczas zbliżającego się długiego weekendu.
W województwie wielkopolskim pod patronatem Marszałka Województwa realizowany jest projekt szkoleniowo-doradczy 'Turystyka - wspólna sprawa'.
Dotychczas powstało 19 grup partnerskich, które realizują swoje pomysły na ciekawe produkty turystyczne, w ścisłej współpracy przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i samorządów. Podczas zbliżającego się weekendu majowego turyści będą mogli już skorzystać z atrakcji, w ramach produktów turystycznych.
W województwie wielkopolskim można na przykład odbyć spływ rzeką Wartą, poznać uroki wolsztyńskich parowozów, czy przeżyć ekscytującą przygodę w Osadzie Traperskiej usytuowanej niecałe 15 km od Poznania. Wszystkie te propozycje to produkty turystyczne tworzone w ramach projektu „Turystyka – wspólna sprawa”.
Członkowie grupy „Wolsztyńskim Parowozem przez Wielkopolskę” zapraszają do Wolsztyna. Jedną
z atrakcji miasta czekającą na turystów jest zabytkowa parowozownia. Jest to jedyne miejsce
w Europie, gdzie każdego dnia można zobaczyć stare maszyny parowe wyruszające w trasę. Dumą parowozowni jest "Piękna Helena", polski parowóz Pm36-2, rozwijający prędkość do 130 km/h, który w 1937 roku został odznaczony Złotym Medalem na międzynarodowych targach w Paryżu.
W wolsztyńskiej parowozowni znajduje się w sumie około 30 różnych typów maszyn parowych. Członkowie grupy partnerskiej serdecznie zapraszają odwiedzających na odbywający się w dniach 27 –29 kwietnia setny jubileusz powstania parowozowni. W programie tegorocznych obchodów są m.in. pokazy lokomotyw „Światło i dźwięk”; projekcja filmów o tematyce kolejowej, uroczysta parada parowozów z kraju, jak również z Niemiec, Czech, Węgier i Anglii.
Inną z wolsztyńskich atrakcji jest Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski położony nad brzegiem Jeziora Wolsztyńskiego. Na obszarze 3,5 ha zgromadzono obiekty i eksponaty pochodzące z terenów pogranicza wielkopolsko-lubuskiego. Znajduje się tam 13 dużych obiektów architektury wiejskiej, m.in. karczma, zagroda wiejska, studnia oraz wspaniały, nadal sprawny, wiatrak – koźlak z Wroniaw, którego najstarsze elementy pochodzą z 1603 roku. Zbiory Skansenu obejmują też sprzęty, narzędzia i przedmioty służące mieszkańcom do pracy i codziennego życia w zagrodzie.
Kolejna grupa powstała w ramach projektu „Turystyka – wspólna sprawa” - „Warta Wodne Wrota Wielkopolski” – zaprasza chętnych do odbycia spływu Wartą. Turysta podczas weekendu majowego będzie mógł odwiedzić najpiękniejsze zabytki usytuowane w pobliżu rzeki. Trasa podróży rozpoczynać się będzie w Kole. W tym mieście na uwagę odwiedzających zasługują: Ratusz zbudowany w początkach XIV w., kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny i klasztor bernardynów z 2 poł. XV wieku, a także, ruiny gotyckiego zamku usytuowane na lewym brzegu Warty. Następnymi przystankami na trasie podróży są: Konin, Sławsk, Ląd oraz Ciążeń. Tam na turystów czekają m.in.: dom Jana Zemełki wybudowany na przełomie XVI i XVII wieku, kościół Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja Biskupa oraz klasztor pocysterski - jedno z najciekawszych miejsc tej klasy w Wielkopolsce oraz pałac, dawna rezydencja biskupa, barokowy obiekt otoczony rozległym parkiem krajobrazowym.
Turysta żądny mocniejszych wrażeń, może spróbować swych sił w Osadzie Traperskiej. Grupa partnerska „Puszcza wpuszcza” przygotowuje w dniach 28 – 29 kwietnia imprezę pn. „Sztuka przetrwania długiego weekendu”. Na uczestników czeka szereg wyzwań, począwszy od zdobycia posiłku, a skończywszy na wyprawie po skarb do wnętrza puszczy. Po zmaganiach turyści będą mogli wziąć udział w traperskiej biesiadzie, pobawić się z psami północy, czy odbyć krótki kurs autoregeneracji.
Jednak atrakcje, jakie będą dostępne dla turystów już podczas najbliższej majówki, to nie wszystko.
Przed grupami partnerskimi jeszcze dużo pracy w udoskonalaniu ofert. Turyście bowiem trzeba zaproponować nie tylko atrakcje, ale i usługi na odpowiednim poziomie. Dlatego właśnie członkowie grup partnerskich oraz przedstawiciele branży turystycznej, biorą udział w szkoleniach z „Współpracy sieciowej”, w ramach projektu „Turystyka – wspólna sprawa”.
Na szkoleniach pracownicy i menadżerowie z branży turystycznej zdobywają wiedzę m.in. z zakresu pozyskiwania funduszy, zarządzania zasobami ludzkimi czy wykorzystania Internetu w promocji swojej firmy. Niebawem rozpoczną się szkolenia z „Zarządzania turystyką” dla pracowników i menedżerów zatrudnionych w turystyce. Kursy są dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego nawet do 80 procent.
Zapisy na szkolenia prowadzi Regionalne Biuro Projektu „Turystyka – wspólna sprawa” w Poznaniu,
ul. 27 Grudnia 17/19, pok. 502 i 504, tel. 061 66 45 233 / 220, e-mail:
Więcej informacji i zdjęć na stronie:
http://www.tws.org.pl/ [aa]