Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45827227
Wiadomości
23.09 - Impreza nie tylko dla smakoszy

KROTOSZYN Z OKRASĄ - impreza do chrzanu… 23 września 2007 r. w godz. 16.00 - 22.00 zapraszamy na krotoszyński Rynek na festiwal jadła i muzyki. Gościem specjalnym będzie mistrz kuchni Karol Okrasa.

* ATRAKCJE KULINARNE:
 - kuchnia mieszczańska, wiejska, profesjonalna i inne…
 - stoisko wyrobów Opactwa Benedyktynów z Tyńca
 - świniobicie

* KONCERTY:
 - Krotoszyńska Orkiestra Dęta
 - Zespół Tańca Krotoszanie
 - Krotos Band
 - Avokado - mistrzowie śpiewu
 - Od Walca do Tanga - duet akordeonowy Karol Jankowski & Tomasz Drabina
 - Jerzy Połomski 

* OTWARTY KONKURSY kulinarne z cennymi nagrodami:
 - pokaz gotowania KAROLA OKRASY
 - woreczek szczęścia i wszelkiej pomyślności.

Impreza będzie spotkaniem Wielkopolan z własnymi tradycjami i osiągnięciami kulinarnymi. Potrawy przygotowywane będą według specyficznych kategorii: wiejskiej (Koła Gospodyń Wiejskich), mieszczańskiej (Kluby Seniora i ich dzieci), profesjonalnej (restauratorzy i cukiernicy z południowej Wielkopolski). Dodatkową (taką prowincjonalną) kategorią będzie kuchnia z plebanii, gdzie swoje talenty będą prezentować gospodynie z poszczególnych parafii.

Nasze kulinarne spotkanie będzie również związane z promocją książki kucharskiej  pt. Krotoszyńskie smakołyki zredagowanej przez Krystynę Pocztę i Katarzynę Maciejewską- nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 8 w Krotoszynie. W książce znajdziemy przepisy kucharskie związane z naszym rejonem, a zebrane od mieszkańców Krotoszyna i okolic. Dom rodzinny z jego historią, mieszkańcami, rytmem dnia i wydarzeniami stawał się skarbnicą przekazywanych z pokolenia na pokolenie obyczajów kulinarnych dawnych czasów. Smak i zapach przyrządzanych przez matkę potraw najsilniej zapada w dziecięcą pamięć. W starszym wieku chętnie wracamy do potraw przywołujących wspomnienia młodości i stron rodzinnych. To skromne wydawnictwo będzie kanwą naszych kulinarnych zabaw.

Obecność pana Karola Okrasy uświetni nasze kulinarne starania. Jesteśmy przygotowani na przygotowanie kuchni na scenie, a w finale sam pan Karol przyrządzi jedną z wykwintnych potraw. Wszystkie poczynania pana Karola pokazane będą na telebimie. Wypowie się również o walorach smakowych potraw przyrządzonych przez Krotoszynian, jak i będzie arbitrem sprawnościowych konkursów kuchennych.

Na Rynku rozlokowane będą stragany z kulinariami, na scenie między innymi muzyka prosto z Wielkopolski i regularny program estradowy  z kolejnymi wejściami mistrza Okrasy. Wieczorem do gwiazdy kulinarnej pana Karola dołączy syta z pewnością gwiazda estrady – będzie to ojciec polskiej piosenki Jerzy Połomski.

Krotoszyński Rynek należy do największych i najpiękniejszych placów Wielkopolski. Ta sceneria już z natury daje przedsięwzięciu dobry klimat.

Pod względem kulturowym, jak i kulinarnym zmieszamy klimaty wiejskie z prowincjonalnymi małych (może średnich, w każdym razie nie dużych) miast wielkopolski.

Dodatkową atrakcją natury dalece rozrywkowej  będą konkursy sprawnościowe w czynnościach wybitnie kuchennych jak na przykład skrobanie ziemniaków (w Wielkopolsce PYR lub PYRÓW), obieranie cebuli, ważenie „na oko”, obieranie chrzanu.

Głównym gadżetem imprezy jest „woreczek szczęścia i wszelkiej pomyślności” – mały płócienny woreczek z kawałeczkiem uzdrawiającego chrzanu. Chrzan pospolity – cenna roślina lecznicza i przyprawowa. Jedna z najbardziej popularnych przypraw do potraw mięsnych w Polsce. Stąd mocno ukorzenił się w bogatej tradycji kuchni polskiej i jest jednym z wyznaczników naszej odrębności narodowej! Bardzo często chrzan towarzyszy potrawom, które spożywa się popijając napojami, które mają bezpośredni wpływ na stan ducha konsumenta całości – tam gdzie chrzan, tam wesoło! Już w 1593 roku Marcin z Urzędowa w swoim „Herbarzu Polskim” wspomina chrzan jako”... ziele znakomite w Polsce, które wpływa na zdrowie i przedłuża życie”. Jeśli chcemy być zdrowi, jedzmy chrzan! Z uwagi na dużą zawartość wit.C (0,3%) przetwory z chrzanu i z jego dodatkiem zwiększa odporność organizmu.

Neuroterapeuci i radiesteci zalecają, aby w schorzeniach układu krążenia (a kto ich teraz nie ma, albo niebawem będzie mieć...) nosić w płóciennych woreczkach na piersiach czyste, oskrobane, małe kawałeczki chrzanu. Mało tego! Dolne długie liście chrzanu ułożone na głowie i przewiązane płócienną chustką chronią skutecznie w upalne dni przed porażeniem słonecznym. Uśmierzają również ból głowy (a kogo jeszcze nie bolała – choćby metafizycznie!)

Liście chrzanu również zabezpieczają żywność (szczególnie mięso) przed szybkim zepsuciem. Zawarte w liściach chrzanu glikozydy siarkocyjanowe niszczą bakterie, wirusy i grzyby. My, jako społeczeństwo, też powinniśmy się zabezpieczyć przed zepsuciem, przede wszystkim duszy! Chrzan, i tylko chrzan to załatwi!!!
Wyraz „chrzan” ma również bardzo bogatą tradycję w użyciu w naszym ojczystym języku. O językoznawcy! Jakież tu jest bogactwo wieloznacznych zastosowań!

Tropy ideowe:
 - Chrzanić – mówić nie na temat, „gadać, żeby gadać”, nudzić
 - Zchrzanić – popsuć
 - Chrzanić coś – nie wykazywać zainteresowania, „olewać”
 - Zchrzanione – popsute, źle wykonane
 - Pochrzaniony – głupi, pozbawiony rozumu
 - Rozchrzanione – zepsute definitywnie
 - Odchrzanić się – dać komuś spokój
 - Przychrzanić – uderzyć
 - Ochrzanić – wyzwać
 - Dochrzanić – zadać ostateczny ci

Okrasić - okraszać:
 1. «dodać do potrawy tłuszczu, śmietany itp.»
 2. «upiększyć, ozdobić»
 3. daw. «pomalować na czerwono»

ORGANIZATORZY: Krotoszyński Ośrodek Kultury, Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski w Krotoszynie.
W projekcie uczestniczą: Koła Gospodyń Wiejskich, Kluby Seniora, restauratorzy, piekarnie, cukiernicy, smakosze i łasuchy!

(kok)
[aa]

ikona daty11-09-2007, 15:28 ikona wyświetleń5599
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt