4 października w Muzeum Regionalnym im. Hieronim Ławniczaka w Krotoszynie odbyła się prelekcja na temat prezentowanej obecnie wystawy Sowieckie Piekło 1939 - 1956.
Wykład pod tytułem „Sowieckie piekło. Polityka sowiecka wobec Polaków w latach 1939-1956” poprowadził Marcin Podemski, pracownik naukowy oddziału IPN w Poznaniu.
Wykładowca poruszył temat represji, deportacji, warunków panujących w łagrach, amnestii i repatriacji oraz stosunków dyplomatycznych panujących między Polską a Związkiem Radzieckim w latach II wojny światowej. Wykład w ciekawym ujęciu przedstawiał losy i cierpienia represjonowanych Polaków oraz pomordowanych w Katyniu, Miednoje i Charkowie.Uzupełnieniem dla wykładu była projekcja filmu dokumentalnego nawiązującego do tematu wystawy i wykładu. W filmie przedstawiono miejsca zbrodni oraz relacji i wspomnienia osób, którym udało się przetrwać. W muzealnej sali zebrało się wielu gości - głównie młodzieży licealnej i nauczycieli. Wystawa i prelekcja cieszyły się również zainteresowaniem osób starszych.
Eksterminacja narodu polskiego największe rozmiary przybrała w latach II wojny światowej. Po 17 września 1939 r. pod sowiecką okupacją znalazło się 51 procent powierzchni Polski i ponad 13 mln polskich obywateli.W wyniku czterech masowych deportacji od lutego 1940 r. do czerwca 1941 r. wywieziono z Kresów Wschodnich w głąb ZSRR łącznie ponad 300 tys. obywateli polskich.
(mag)