Uczniowie z zaprzyjaźnionych trzech szkół: Zespołu Szkół w Benicach, Realschule w Dierdorfie oraz Institut du Sacre – Coeur w Belgii dotknęli Mazur, poznali z bliska krainę słońca, mgieł i wielu zabytków przeszłości…
3 maja do Zespołu Szkół w Benicach przybyła wraz z opiekunami grupa młodzieży z Niemiec i Belgii. Tegoroczne spotkanie młodych ludzi było niezwykłe, ponieważ po raz pierwszy do benickiej szkoły, oprócz uczniów z niemieckiego Dierdorfu, przyjechali także uczniowie belgijscy.
Wymiany młodzieżowe są stałym elementem programu pracy naszej szkoły. Ich głównym celem jest rozwijanie partnerskich kontaktów między młodzieżą, doskonalenie umiejętności językowych oraz zaznajomienie gości z dobrami kultury i historią naszego kraju.
W poniedziałek rano uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli na czterodniową wycieczkę na Pojezierze Mazurskie. Warmia i Mazury to region pełen uroku i osobliwości, ale przede wszystkim region o niezwykłych walorach krajoznawczych. Po drodze do Elbląga uczestnicy wycieczki zwiedzili przepiękny Toruń. Elbląg uraczył wszystkich niezwykłymi zabytkami architektonicznymi.
Kolejnego dnia uczniowie płynęli statkiem po Kanale Elbląskim – jednym z najciekawszych pod względem technicznym i krajoznawczym szlakiem wodnym. Unikalne pochylnie oraz urozmaicony krajobraz stanowiły wielką atrakcję turystyczną.
Po południu uczniom ukazał się Olsztyn – stolica Warmii i Mazur. Niewątpliwie ozdobą tego miasta są przepiękne budowle, które pozwoliły wszystkim odetchnąć duchem minionych epok.
W środę grupa udała się do ruin tajnej kwatery głównej Adolfa Hitlera, która znajduje się w samym sercu Mazur. Wizyta w Kętrzynie była dla uczniów „żywą lekcją historii”. Właśnie tutaj poznali jedną z największych tajemnic II wojny światowej. W tym dniu uczniowie zobaczyli również Mikołajki oraz kościół w Świętej Lipce, w którym wysłuchali przepięknego koncertu organowego.
W ostatnim dniu wycieczki uczniowie zobaczyli arcydzieło architektury obronnej i rezydencjonalnej późnego średniowiecza – Zamek Krzyżacki w Malborku. Ten największy gotycki zespół zamkowy na świecie wywarł na wszystkich ogromne wrażenie. Marienburg bowiem to największa budowla ceglana wzniesiona rękami człowieka. Wieczorem zmęczeni, ale pełni nowych wrażeń uczestnicy wycieczki, wrócili do Benic.
Zwieńczeniem pobytu niemieckich i belgijskich gości była piątkowa uroczystość, w czasie której dyrektor Sabina Rybakowska złożyła na ręce Friedricha Wagnera podziękowanie za dziesięcioletnią współpracę między zaprzyjaźnionymi szkołami. Nie obyło się bez części artystycznej przygotowanej przez uczniów szkoły benickiej. Nauczyciele z Belgii przedstawili prezentację multimedialną swojej szkoły.
Na zakończenie uczniowie połączeni w mieszane polsko – niemiecko - belgijskie grupy pracowali nad projektem plastycznym. Za pomocą różnych technik plastycznych przedstawili wrażenia z każdego dnia pobytu. Prace te będą pamiątką po tegorocznej wymianie. W piątkowe południe nauczyciele wszystkich trzech szkół biorących udział w wymianie gościli u Burmistrza Krotoszyna – Juliana Joksia. Tematem rozmów było podsumowanie wieloletniej współpracy szkół oraz kształt przyszłych kontaktów międzynarodowych uczniów szkoły w Benicach, rozszerzonych o współpracę ze szkołą w Belgii. Po południu uczniowie, nauczyciele, biorący udział w wymianie oraz rodzice spotkali się w Zdunach nad stawem, by miło spędzić ostatnie wspólne chwile.
Tak bogaty program był możliwy do zrealizowania dzięki finansowemu wsparciu ze strony rodziców, władz naszej gminy oraz Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.
Bogumiła Pawlik