W dniach 20-22 czerwca odbył się w naszym mieście V Ogólnopolski Festiwal Kultur Chrześcijańskich POZYTYWNE WIBRACJE.
Festiwal uzyskał dofinansowanie Urzędu Miejskiego w Krotoszynie i Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, odbywał się pod patronatami medialnymi TVP Poznań, Radia Markury i Przewodnika Katolickiego.
W Krotoszynie zagrała jak co roku czołówka polskiej sceny chrześcijańskiej. Byli też goście innych narodowości, którzy dali niezapomniane koncerty. Byli to Romowie z Mrodo Dziweł (po polsku: Bóg Żyje) i zespół Kana z Kijowa.
Można było posłuchać prawie wszystkich gatunków muzyki, był hip-hop, ostry rock, ballada, folk.
Jednak podstawowym walorem zdarzenia jest co roku ekumeniczny charakter spotkań. Szczególnie w małych środowiskach miejskich można niestety dostrzec brak tolerancji wobec innych wyznań, który w większości wynika z małej wiedzy o własnej religii, a co dopiero mówić o innych. W tym miejscu tworzy się zadanie dla krotoszyńskich katechetów jak i duchownych, aby na zakończenie roku szkolnego pociągnęli za sobą naszą młodzież. To jest przez cały czas niezagospodarowany obszar.
W 2006 roku, w związku z festiwalem, odbyło się historyczne spotkanie ekumeniczne. Po raz pierwszy w Krotoszynie spotkali się reprezentanci wszystkich kościołów chrześcijańskich naszego miasta. Wokół tego artystyczno-duchowego zdarzenia skupia się coraz więcej ludzi dobrej woli. To zdarzenie zaczyna być czymś szczególnie wyjątkowym nie tylko na mapie życia kulturalno-duchowego ziemi krotoszyńskiej, ale przez swoją autentyczność i przygotowanie merytoryczne na mapie kraju, gdzie za sprawą sztuki realizuje się jednocześnie duchowość.
Ważnym elementem POZYTYWNYCH WIBRACJI jest Dyskusyjny Panel Ekumeniczny – spotkanie w kręgu, gdzie staramy się sprowokować do opowiedzenia przez reprezentantów różnych odłamów chrześcijaństwa o ich indywidualnych drogach do Pana Boga, do opowiedzenia o klęskach i porażkach, o pragnieniu bycia z Nim jak najbliżej, o metodach dochodzenia do Pana i jakże często grzechu pychy, gdy wydaje się nam, że już osiągnęliśmy bliskość Absolutu. W przygotowaniach kolejnych paneli pomaga ks.dr Tomasz Siuda – Przewodniczący Referatu
Dialogu Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.
3 lata temu historycznym wydarzeniem było pierwsze w historii miasta Nabożeństwo Ekumeniczne z udziałem katolików, ewangelików, prawosławnych, Kościoła Zielonoświątkowego, Gminy Mesjańskiej, Wspólnoty Braci Polskich. W latach następnych to wyjątkowe nabożeństwo jest już stałym elementem festiwalu.
Z każdym rokiem ten skromny festiwalik umacnia się intelektualnie, formalnie i organizacyjnie, a co za tym idzie cieszy się coraz większym zainteresowaniem mediów, które od nas uczą się teorii ekumenii stosowanej w praktyce w Krotoszynie
Jako katolik, organizuję ten festiwal przede wszystkim dla współwyznawców, dla katolików. Warto młodym ludziom uświadomić, że kościół budują przede wszystkim świeccy. To od nich zależy jakość naszej wiary, to oni mogą być i są najważniejszą wartością kościoła powszechnego. Trzeba się tylko zaangażować. Najdobitniejsze przykłady zaangażowania będzie można poznać na krotoszyńskim festiwalu. A to może być największą przygodą i wartością życia!
Każdy może dać najpiękniejsze świadectwo, ale też niech opowie o cierniach, upadkach, zwątpieniach.
Dziękuję za pomoc i wsparcie ks. Adamowi Gmerkowi, ks. Rafałowi Siwkowi, Piotrowi Rybie z Gminy Mesjańskiej, Maćkowi Sumińskiemu, pastorowi Kościoła Zielonoświątkowego Januszowi Lindnerowi i wszystkim ludziom dobrego serca!
W chrześcijaństwie jest wiele dróg, ale każda prowadzi do Boga... To On nas łączy, a dopomaga Mu czasem kultura i sztuka. Tak jest w Krotoszynie.
Wojciech Szuniewicz