W dniach od 17 do 22 sierpnia w tureckim mieście Buczak gościła siedemnastoosobowa delegacja z Krotoszyna.
W jej skład wchodzili przedstawiciele urzędu miejskiego z burmistrzem Julianem Joksiem i wiceburmistrzem Ryszardem Czuszke, przewodnicząca Rady Miejskiej Zofia Jamka, Paweł Kaczmarek, dyrektor Warsztatu Terapii Zajęciowej, Lech Pauliński reprezentujący krotoszyński sport oraz część działającego przy Krotoszyńskim Ośrodku Kultury zespołu ludowego Krotoszanie z opiekunką Arletą Polańską.
To pierwsza wizyta w naszym nowym mieście partnerskim, z którym umowa o współpracy została podpisana we wrześniu 2007 roku. Miasto liczy około trzydzieści siedem tysięcy mieszkańców i jest głównym ośrodkiem ponad sześćdziesięciotysięcznej gminy.
Wizyta rozpoczęła realizację przygotowanego przez Buczak projektu, zakładającego kontakty polsko-tureckie na poziomie gmin w takich dziedzinach, jak sport, edukacja, kultura, sprawy społeczne i gospodarka. Na realizację projektu Buczak w ramach środków przedakcesyjnych otrzymał od Unii Europejskiej kwotę 191 tys. euro, dokładając do tego z własnego budżetu jeszcze 10% tej sumy. W poniedziałek 18 sierpnia miała miejsce oficjalna prezentacja projektu i jego uroczyste otwarcie w siedzibie tamtejszego urzędu gminy. Wśród zaproszonych na tę uroczystość gości znalazła się przedstawicielka polskiej ambasady.
Wieczorem tego samego dnia projekt został zaprezentowany mieszkańcom miasta przez burmistrzów Krotoszyna i Buczaku w czasie festiwalu kulturalnego, w którym obok zespołów miejscowych wystąpili także zbierający rzęsiste oklaski Krotoszanie. Zespół kilkakrotnie występował jeszcze przed gospodarzami, za każdym razem spotykając się z wielkim uznaniem i bardzo ciepłym przyjęciem. Bardzo dobrze przyjęta została cała grupa. Mówiący trochę po polsku opiekun nie opuszczał nas na krok, pomagając nam radzić sobie w zupełnie nowych okolicznościach.
W czasie każdej składanej wizyty towarzyszył nam burmistrz Buczaku, który wraz z tureckimi koordynatorami projektu pojawił się tuż po naszym wylądowaniu w Antalii, milionowym mieście w pobliżu Buczaku, i żegnał nas osobiście przed odlotem do kraju. Gdziekolwiek się pojawiliśmy, towarzyszyła nam ogromna przychylność i szacunek. Było tak zarówno w trakcie wizyty u starosty powiatu, jak i w czasie rozmowy z wojewodą regionu Burdur, zarówno w trakcie zwiedzania fabryki marmuru czy największej, zdaniem jej pracowników, cementowni w Europie (Turcy porównują się do Europy, choć ich kraj prawie w całości leży w Azji), jak i w czasie wizyt w szkołach (z których jedną z własnych funduszy wybudował właściciel wspomnianej fabryki marmuru) i na miejscowym, otwartym przed dwoma laty uniwersytecie. Wszędzie towarzyszyło nam wielkie zainteresowanie i uprzedzająca grzeczność gospodarzy.
W tak sprzyjającej atmosferze bez przeszkód mogły rozwijać się procesy integracyjne, zarówno te obliczone na dłuższą metę, tworzone dzięki bezpośrednim rozmowom obydwu burmistrzów, jak i te mniej oficjalne, ale nie mniej ważne, między polską i turecką młodzieżą.
W ciągu najbliższego roku w ramach projektu Krotoszyn odwiedzi około 60 przedstawicieli partnerskiej gminy. Jeszcze w tym roku przybędzie do nas z wizytą około dziesięciu przedstawicieli naszego nowego miasta partnerskiego. Współpraca między Krotoszynem a Buczakiem to część ogromnego przedsięwzięcia, którego celem jest przyjęcie Turcji do Unii Europejskiej.
Jacek Kępa