5 listopada br. w Szkole Podstawowej w Biadkach odbył się I Dziecięcy Gminny Festiwal Piosenki Ludowej.
Uczestnikami festiwalu byli uczniowie szkół podstawowych. W imprezie udział wzięło 19 małych artystów, którzy reprezentowali 9 szkół. Celem festiwalu była popularyzacja muzyki ludowej wśród najmłodszego pokolenia. Występom artystów bacznie przyglądało się profesjonalne jury w składzie: Maria Jędrzejczak, Beata Czech, Małgorzata Godorowska, Paweł Płócienniczak i Jerzy Janicki.
Po burzliwych obradach jury przyznało 6 wyróżnień: 2 wyróżnienia w kategorii klas I-III i 4 wyróżnienia w kategorii klas IV-VI.
Kategoria klas I - III: Paweł Krzyżoszczak – Szkoła Podstawowa w Dłoni i i Magda Ptak – Szkoła Podstawowa nr 3 w Krotoszynie,
Kategoria klas IV - VI: Kinga Keller – Szkoła Podstawowa w Biadkach, Dorota Zawieja – Szkoła Podstawowa nr 4 w Krotoszynie, Dominika Sobańska – Szkoła Podstawowa
w Świnkowie i Wiktoria Wujczyk – Szkoła Podstawowa nr 2 w Krotoszynie.
Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, a laureaci dodatkowo zostali nagrodzeni pamiątkowymi statuetkami. Atrakcją festiwalu były pozakonkursowe występy dzieci ze SP nr 3 w Krotoszynie, które zaprezentowały ludowy program artystyczny, oraz Chóru Mieszanego „Izydorki” reprezentującego gospodarzy.
Dyrektor szkoły Beata Ciesiółka podziękowała Urzędowi Miejskiemu w Krotoszynie, Związkowi Nauczycielstwa Polskiego w Krotoszynie, Zbigniewowi Sójce, właścicielowi piekarni w Gorzupi, i Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej w Biadkach za pomoc finansową w organizacji imprezy. Podziękowała też Klaudii Szubert – pomysłodawczyni festiwalu, Maciejowi Poczcie, który zapewnił profesjonalne nagłośnienie, oraz nauczycielom swojej szkoły za pomoc w organizacji imprezy.
Była to w tym roku jedna z wielu zorganizowanych w Szkole Podstawowej w Biadkach imprez artystycznych. Warto wspomnieć, że w czerwcu odbył się XIV Gminny Festiwal Piosenki Dziecięcej, a na początku października VIII Powiatowy Przegląd Twórczości Folklorystycznej.
Organizatorzy mają nadzieję, że festiwal stanie się tradycją i każdego roku o tej samej porze będą mogli propagować folklor naszego regionu.
(spb)