25 marca odbyła się w Krotoszynie II Powiatowa Olimpiada Fizyczna pod honorowym patronatem Starosty Krotoszyńskiego i Burmistrza Krotoszyna.
Miała ona na celu:
- rozwijanie zainteresowań i uzdolnień młodzieży w kierunku nauk matematyczno-przyrodniczych, w szczególności fizyki;
- podnoszenie poziomu pracy nauczyciela z uczniami zdolnymi, zainteresowanymi fizyką i astronomią;
- przygotowanie uczniów do dalszego kształcenia poprzez podnoszenie poziomu nauczania fizyki i astronomii;
- motywowanie do poszerzania swoich wiadomości, mobilizowanie do samodzielnej i systematycznej pracy oraz podnoszenie poziomu stosowania wiedzy fizycznej.
W olimpiadzie startowała osobno młodzież ze szkół gimnazjalnych i młodzież szkół ponadgimnazjalnych.
I etap olimpiady odbył się w Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Krotoszynie, przystąpiło do niego ok. 40 uczniów. Starosta Leszek Kulka i wiceburmistrz Ryszard Czuszke dokonali uroczystego otwarcia olimpiady, życząc wszystkim uczestnikom powodzenia. Rozwiązywanie zadań trwało około dwóch godzin, następnie komisje nauczycieli odpowiednich typów szkół oceniały prace i wyłoniły laureatów .
II etap miał miejsce w I LO im. H. Kołłątaja, gdzie odbyła się konferencja naukowa przeznaczona dla uczestników olimpiady, uczniów wszystkich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu krotoszyńskiego interesujących się naukami przyrodniczymi oraz dla nauczycieli fizyki i astronomii, geografii i przyrody. Dyrektor Obserwatorium Astronomicznego UAM w Poznaniu prof. dr hab. Edwin Wnuk wygłosił wykład „Od lunety Galileusza do współczesnych obserwacji astronomicznych”, co ma związek z tym, że rok 2009 jest Międzynarodowym Rokiem Astronomii.
Po wykładzie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom II POF. Najlepszym fizykom z gimnazjum nagrody ufundowane przez Miasto i Gminę Krotoszyn wręczył wiceburmistrz Czuszke. Laureatom ze szkół ponadgimnazjalnych nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe wręczył starosta Leszek Kulka.
Laureaci z gimnazjów
I miejsce: Hainisch Dominik - Gimnazjum nr 2 w Krotoszynie, Pietrasik Łukasz – Gimnazjum nr 1 w Krotoszynie, Szulc Adam - Gimnazjum nr 4 w Krotoszynie
II miejsce: Kaźmierczak Damian - Gimnazjum nr 5 w Krotoszynie, Szlachetka Artur - Gimnazjum nr 3 w Krotoszynie
III miejsce: Chudy Sebastian i Glapa Krystian - Gimnazjum nr 2 w Krotoszynie
IV miejsce: Miedzińska Barbara - Gimnazjum w Kobylinie
V miejsce: Lindner Tymoteusz - Gimnazjum nr 4 w Krotoszynie
VI miejsce: Nyczka Martyna - Gimnazjum nr 3,
Szkudlarek Adrian - Gimnazjum w Koźminie.
Wśród gimnazjalistów poziom wiedzy był wyjątkowo wysoki, pięcioro z nich było już w marcu finalistami Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Finał tego konkursu odbędzie się 6 kwietnia w Poznaniu. Zdobycie statusu laureata finału pozwala na zwolnienie z części matematyczno-przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego.
Laureacie ze szkół ponadgimnazjalnych
I miejsce: Lewandowski Kornel - I LO w Krotoszynie
II miejsce: Nowaczyńska Agnieszka - I LO w Krotoszynie
III miejsce: Żmuda Marcin - I LO w Krotoszynie
IV miejsce: Marszałek Joanna- ZSPnr1 w Krotoszynie
V miejsce: Roszczak Joanna ZSP Koźmin Wlkp
VI miejsce: Maśko Katarzyna I LO Krotoszyn, Galler Mariusz I LO Koźmin Wlkp
Organizatorem II POF był Samorządowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Krotoszynie.
Edwin Wnuk jest profesorem na Wydziale Fizyki UAM, kierownikiem Obserwatorium Astronomicznego UAM w Poznaniu. Jego zainteresowania naukowe dotyczą głównie dynamiki naturalnych i sztucznych ciał Układu Słonecznego, a także wykorzystania sztucznych satelitów Ziemi do badań geodezyjnych i geofizycznych. W tym zakresie opublikował kilkadziesiąt artykułów naukowych. Współpracuje z ośrodkami naukowymi w Europie, USA i Brazylii. Wygłosił wiele referatów na międzynarodowych kongresach i konferencjach naukowych. Także aktywnie popularyzuje astronomię, wygłaszając liczne wykłady dla różnych środowisk. Jest autorem między innymi I tomu Wielkiej Encyklopedii Geografii Świata zatytułowanego "Planeta Ziemia".
Mariola Kaźmierczak