Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45826765
Wiadomości
Zwolnienia w podatku od nieruchomości

Uchwała Nr X/82/2003
Rady Miejskiej w Krotoszynie
z dnia 26 czerwca 2003 roku

w sprawie:   zwolnień  w podatku od nieruchomości

  Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 z późniejszymi zmianami) w związku z art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity  Dz. U. z 2002 Nr 9 poz. 84 z  późniejszymi zmianami) Rada Miejska w Krotoszynie uchwala, co następuje:

§ 1

1. Ilekroć w dalszych przepisach mowa jest o:
1)przedsiębiorcy rozumie się przez to osobę fizyczną, prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej, prowadzącą działalność gospodarczą na podstawie odrębnych przepisów,
2)rozpoczęciu działalności gospodarczej uważa się przez to zarejestrowanie podmiotu gospodarczego lub działalności gospodarczej albo dokonanie pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu,
3)bezrobotnym lub absolwencie oznacza to osobę,  która posiada ten status na podstawie odrębnych przepisów,
4)budowie lub rozbudowie rozumie się przez to wykonanie nowego obiektu budowlanego w określonym miejscu lub taką zmianę obiektu istniejącego, w wyniku której następuje zwiększenie jego powierzchni,
5)pomocy publicznej  dla przedsiębiorców - należy przez to rozumieć pomoc określoną w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy  z dnia 27 lipca 2002 roku o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców ( Dz. U. z 2002 roku Nr 141 Poz. 1177),
6)obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć budynek lub budowlę.

§ 2

1. Zwalnia się  z podatku od nieruchomości grunty, budynki i budowle lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej przez  przedsiębiorcę, który po raz pierwszy rozpocznie  działalność gospodarczą na terenie Miasta i Gminy Krotoszyn.
2. Zwolnienie o którym mowa w ust. 1 przysługuje na okres  jednego roku, licząc od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, pod warunkiem jej dalszej kontynuacji.

§ 3

1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości przedsiębiorców, realizujących działalność gospodarczą na terenie Miasta i Gminy Krotoszyn, w tym w formie filii lub oddziałów, którzy  zwiększą zatrudnienie  w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 31.12. roku poprzedniego, o co najmniej 1 osobę - o statusie bezrobotnego lub absolwenta, stale zameldowanego na terenie Miasta
i Gminy Krotoszyn,  przez okres co najmniej 1 roku w pełnym wymiarze czasu pracy. Za spełniającego warunek przepracowania jednego roku uważa się również zatrudnionego, który przepracował tylko część roku, ale został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas dłuższy niż jeden rok i jest zatrudniony nadal.
2.Zwolnienie oblicza się wskaźnikiem odpowiadającym stosunkowi liczby zatrudnionych dodatkowo do ogólnej liczby zatrudnionych w jednostce przedsiębiorcy zlokalizowanej na terenie Miasta i Gminy Krotoszyn. Zwolnienie jest proporcjonalne do okresu zwiększonego zatrudnienia.

§ 4

1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości przedsiębiorców,  którzy zrealizowali na terenie Miasta i Gminy Krotoszyn nowe inwestycje polegające na wybudowaniu lub dokonaniu rozbudowy pomieszczeń przeznaczonych na działalność  gospodarczą .
2. Zwolnienie o którym mowa w ust. 1 przysługuje na okres trzech lat licząc od  momentu powstania obowiązku podatkowego. Niniejsze zwolnienie przysługuje od nowo powstałych pomieszczeń.

§ 5

1. Okres zwolnienia z podatku od nieruchomości liczony jest od pierwszego dnia miesiąca    następującego po miesiącu, w którym nastąpiły okoliczności uzasadniające przyznanie zwolnienia.
2. Podmiot gospodarczy może skorzystać w roku podatkowym  tylko z jednego zwolnienia wymienionego w paragrafach  poprzedzających.

 § 6

Przepisów uchwały nie stosuje się do przedsiębiorców:
a) którzy  w ciągu 3 ostatnich lat uzyskali pomoc publiczną przekraczającą równowartość  100 tys. EURO,
b) których  działalność obejmuje górnictwo węgla, hutnictwo żelaza i stali, transport oraz handel  prowadzony w pomieszczeniach o powierzchni  powyżej 500 m2,
c) którzy posiadają zaległości wobec budżetu  Miasta i Gminy Krotoszyn oraz budżetu państwa.

§ 7

1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą na nieruchomości poza granicami Miasta Krotoszyna w wysokości  15 %  naliczonego podatku od tych nieruchomości.
2. Zwalnia się z podatku od nieruchomości przedsiębiorców w wysokości 25 %  podatku naliczonego od powierzchni stanowiących pomieszczenia socjalne: pomieszczenia sanitarne, szatnie i stołówki.
3. Zwalnia się z podatku od nieruchomości w wysokości 50% podatku naliczonego, podatników będących właścicielami nieruchomości położonych w Krotoszynie przy Rynku, którzy zrealizowali zadanie polegające na odnowieniu - odrestaurowaniu elewacji zewnętrzej (od strony Rynku) wyżej wymienionych nieruchomości:
a) zwolnienie nie może być większe niż kwota poniesionych  i udokumentowanych  przez
    podatnika wydatków,
b) powyższe zwolnienie może być realizowane w okresie obowiązywania uchwały,  licząc
    od pierwszego  dnia miesiąca następującego po miesiącu zakończenia realizacji zadania
    polegającego na odnowieniu - odrestaurowaniu elewacji zewnętrznej (od strony Rynku).

§ 8

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Krotoszyna.

§ 9

Traci moc Uchwała Nr XLIX/342/2002 Rady Miejskiej w Krotoszynie z dnia 25 kwietnia 2002 roku w sprawie zwolnień w podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców.

§ 10

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego  i ma zastosowanie do zwolnień z podatku poczynając od
1 stycznia  2003 roku.

KOMENTARZ:

Na czerwcowej sesji radni krotoszyńscy zaakceptowali nowy regulamin zwolnień z podatku od nieruchomości.
Przepisowe ulgi zachęcają do prowadzenia działalności gospodarczej na terenach wiejskich. Uwzględniają też postulaty mieszkańców o zwolnieniu z podatku przedsiębiorców inwestujących w odnawianie nieruchomości. Z uwagi na to, że ulgi dotyczą opłat rozliczanych za rok kalendarzowy, uchwała została wprowadzona z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2003 roku.

Zwolnienie dla startujących
O zwolnienie z podatku od gruntów, budynków i budowli (ich części) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej może się ubiegać ich właściciel, który po raz pierwszy rozpoczyna działalność gospodarczą na terenie naszej gminy. Zwolnienie obejmuje rok, licząc od dnia rozpoczęcia działalności, ale pod warunkiem jej kontynuowania.
Przedsiębiorca w ciągu 14 dni od zaistnienia okoliczności, które mają wpływ na wysokość podatku, składa wniosek wraz z dokumentami potwierdzającymi rozpoczęcie działalności: w przypadku osoby fizycznej będzie to wpis do ewidencji działalności gospodarczej, w pozostałych sytuacjach - wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Powinien również dołączyć informację lub deklarację podatku od nieruchomości na dany rok podatkowy.

Więcej pracowników
Zwolnienie z podatku przysługuje przedsiębiorcom, którzy zwiększą zatrudnienie w stosunku do stanu z 31 grudnia roku poprzedniego o przynajmniej jeden etat, przyjmując nań osobę bezrobotną lub absolwenta. Nowo przyjęty pracownik, mieszkaniec naszej gminy, musi być zatrudniony na co najmniej rok. Wysokość zwolnienia odpowiada stosunkowi liczby zatrudnionych do ogólnej liczby pracowników przedsiębiorstwa i jest proporcjonalna do okresu zwiększonego zatrudnienia. .
Przedsiębiorca ubiegający się o zwolnienie musi dostarczyć następujące dokumenty: potwierdzenie z Powiatowego Urzędu Pracy, że osoba zatrudniona była bezrobotną lub absolwentem, kopię umowy o pracę z nowo zatrudnionym, kopię druku zgłoszeniowego ZUA do ZUS-u, kopię deklaracji DRA do ZUS-u z 31 grudnia roku poprzedzającego zatrudnienie nowej osoby oraz deklarację DRA z miesiąca, w którym nastąpiło zatrudnienie.

Inwestycja się opłaca
Przedsiębiorcy, którzy na terenie naszej gminy wybudowali lub rozbudowali pomieszczenia przeznaczone na działalność  gospodarczą, mogą wystapić o zwolnienie z podatku od nieruchomości na trzy lata, licząc od momentu powstania obowiązku podatkowego. Zwolnienie obejmuje tylko nowo powstałe pomieszczenia.
W celu uzyskania ulgi trzeba złożyć wniosek oraz dokumenty potwierdzające zakończenie prac budowlanych: decyzję Starostwa Powiatowego o oddaniu budynku do użytku lub pozwolenie na użytkowanie oraz deklarację lub informację o podatku od nieruchomości.

Wybiera przedsiębiorca
Zwolnienie z podatku od nieruchomości liczone jest od pierwszego dnia miesiąca    następującego po miesiącu, w którym nastąpiły okoliczności uzasadniające zwolnienie. Podmiot gospodarczy może skorzystać w roku podatkowym  tylko z jednego zwolnienia, wybierając wariant dla siebie najkorzystniejszy.

Nie dla marketów
O zwolnienie nie mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy  w ciągu trzech ostatnich lat uzyskali pomoc publiczną przekraczającą równowartość 100 tys. eur; którzy zajmują się górnictwem węgla, hutnictwem żelaza i stali, transportem oraz handlem w pomieszczeniach o powierzchni  powyżej 500 m2; zalegający z zobowiązaniami wobec budżetu gminy oraz państwa. Dlatego każdy wniosek przedsiebiorcy o zwolnienie musi być zaopatrzony w dokumenty zaświadczające, iż wnioskującego nie dotyczą te ograniczenia. Oznacza to, że musi przedstawić "informację o pomocy publicznej otrzymanej w okresie trzech kolejnych lat poprzedzajacych dzień złożenia wniosku" (wzór formularza opublikowano w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 12.11.2002 r., DzU nr 196, poz. 1654); oświadczenie, iż działalność nie obejmuje górnictwa węgla, hutnictwa żelaza i stali, transportu oraz handlu w pomieszczeniach o powierzchni powyżej   500 m2; zaświadczenia potwierdzające, że wnioskodawca nie ma zaległości podatkowych.

Zwolnienie elewacyjne
Ulgę w wysokości 15 % naliczonego podatku może uzyskać przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą na terenie wiejskim, a w wysokości 25 %  podatku naliczonego od powierzchni stanowiących pomieszczenia socjalne: pomieszczenia sanitarne, szatnie i stołówki. Przedsiębiorcy ubiegający się o zwolnienie powinni złożyć wniosek wraz z dokumentami potwierdzającymi jego zasadność oraz dokonać zmiany deklaracji lub informacji podatkowej na dany rok. Natomiast 50-procentowa ulga przysługuje podatnikom będących właścicielami nieruchomości położonych w Krotoszynie przy Rynku, którzy odrestaurowali elewacje zewnętrzne budynków. Kwota zwolnienie nie może przekraczać kwoty udokumentowanych wydatków remontowych. Zwolnienie będzie realizowane w okresie obowiązywania uchwały, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu restauracji. Wnioskodawca ubiegający się o ulgę musi przedstawić dokumenty potwierdzające zakończenie robót.

ikona daty27-08-2003, 12:26 ikona autoraConcept INTERMEDIA ikona wyświetleń6908
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt