Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45827356
Wiadomości
Kobierzanki nagrodzone w Kazimierzu (fot.)

Zespół śpiewaczy „Kobierzanki” z Kobierna dostał III nagrodę - ex aequo z Zespołem Śpiewaków Ludowych „Kobylanie” z woj. małopolskiego - na prestiżowym 43. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Impreza zakończyła się 28 czerwca w Kazimierzu nad Wisłą. Kobierzanki wystąpiły wśród silnej konkurencji 31 najlepszych zespołów wokalnych z całego kraju. Zaśpiewały trzy pieśni – „Przede wroty kamień złoty”, „Idzie do gościńca” i „Któryndy Jasiu” – śpiewane od dawna w okolicach Kobierna. Panie na co dzień mówią gwarą, więc z wielką swobodą i naturalnością podkreślały ją w swoich pieśniach.

Na kazimierskiej scenie wystąpiło siedem Kobierzanek – trzy z nich ubrane w stroje ludowe charakterystyczne dla ziemi krotoszyńskiej, z pięknie haftowanymi fartuchami i czepcami. Cztery panie zaprezentowały się w autentycznych strojach swoich babć, które chodziły tak ubrane w 2. połowie XIX wieku. Śpiewaczki z Kobierna, którymi kieruje Józefa Marciniak, otrzymały niedawno I nagrodę na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Nowym Tomyślu, a w 2008 roku zostały uhonorowane na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach.

„Kobierzanki” uzyskały jedyną nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych z Wielkopolski. Nasz region uhonorowano także w pozostałych kategoriach: kapel (m.in. nagroda dla Kapeli z Poznania) i solistów oraz w konkursie Duży – Mały, przeznaczonych dla mistrzów i ich młodych uczniów. Festiwal w Kazimierzu, który od prawie pół wieku gromadzi w jednym miejscu i nagradza najlepszych muzyków oraz śpiewaków ludowych, jest prestiżowym spotkaniem folklorystów z całej Polski. Samo pojawienie się na scenie na Rynku kazimierskim – przed wyrobioną publicznością i doświadczonym gronem jury – jest dużą nobilitacją dla zespołów i solistów, a każdy marzy, żeby choć raz przywieźć stamtąd główną nagrodę – Basztę. Ostatnią nagrodę dla Południowej Wielkopolski wyśpiewały również podkrotoszyńskie „Biadkowianki” w 2002 r.
W kategorii zespołów śpiewaczych zaprezentował się także Zespół z Kociny z powiatu ostrowskiego, działający zaledwie od pięciu lat. Panie z Kociny nie wyśpiewały nagrody, ale dzięki intensywnej pracy i już zdobytemu uznaniu w Wielkopolsce – mogą jeszcze pokazać się na Festiwalu w Kazimierzu. Sztukę ludową Pd. Wielkopolski reprezentowała na Targach Ludowych Eugenia Wieczorek z Jarocina, mistrzyni frywolitki.
Anna Mażuchowska


fot. arch


kobierzanki2a_400

kobierzanki3a_400

zesp_z_kocinya_400
ikona daty02-07-2009, 08:42 ikona wyświetleń1855
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt