Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45827356
Wiadomości
Historia Europy we Wrocławiu

Prezydent Wrocławia, Agencja Artystyczno-Reklamowa Cramer Art oraz Agencja Reklamowa Elika zapraszają do Wrocławia na wystawę Europa – to nasza historia. Hala Stulecia, 1 maja – 5 sierpnia 2009.

Minęło ponad pół wieku odkąd - w dniu podpisania traktatów rzymskich – państwa europejskie rozpoczęły proces bliskiej współpracy oraz gospodarczej i politycznej integracji. Dla uczczenia tej rocznicy Stowarzyszenie Muzeum Europy stworzyło wystawę "Europa - to nasza historia". Jest to zalążek stałej ekspozycji powstającego w Brukseli Muzeum Europy. Ranga i atrakcyjność tego przedsięwzięcia sprawiły, że władze Wrocławia zapragnęły przenieść je do stolicy Dolnego Śląska. Wrocław to pierwsze po Brukseli miasto, w którym można zobaczyć tę niezwykłą ekspozycję.


Od 1 maja do 5 sierpnia we wrocławskiej Hali Stulecia na powierzchni 2,5 tys. m2 wrocławianie i goście z całej Polski mogą odbyć podróż po Europie, przemierzając przestrzeń i czas od 1945 do 2007 roku. "Europa - to nasza historia" to przede wszystkim opowieść o integrowaniu się Europy, oparta na wspomnieniach "zwykłych" ludzi, historia przemian politycznych, kulturowych i obyczajowych. Oba wątki - przemiany polityczne i społeczne - przeplatają się, ilustrując procesy i wydarzenia, którym podlegała Europa: zimną wojnę, upadek komunizmu, odrodzenie demokracji. Największy atut wystawy to ukazanie "naszej", bardzo osobistej, emocjonalnie opowiedzianej historii 27 uczestników najważniejszych wydarzeń, Każdy z nich ma do opowiedzenia "niezwyczajną" historię. Są wśród nich między innymi Inga i Klaus Stuermer, którzy wykopali tunel pod murem berlińskim i uciekli do Niemiec Zachodnich; Gyuli Csicsa z Węgier, który jako 12-latek prowadził dziennik podczas węgierskiej rewolucji. Polskim narratorem jest Jerzy Borowczak - działacz Solidarności, jedna z czołowych postaci strajku w Stoczni Gdańskiej. Wrocławska ekspozycja została zaadaptowana do kontekstu polskiego zgodnie z rekomendacją Komitetu Naukowego Muzeum Europy, pracującego pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pomiana, dyrektora Naukowego Muzeum. Celem stworzenia polskiej części wystawy jest zwrócenie uwagi na niepodważalną i decydującą rolę Polski, jako inicjatora zmiany układu sił i wszelkich następujących po tym fakcie przemian politycznych na świecie. Polską wystawę uzupełni dokumentacja wydarzeń ważnych dla Polaków: powstanie i najważniejsze etapy działalności NSZZ Solidarność, wspomnienia czerwca '89, a przede wszystkim rola Jana Pawła II w kształtowaniu wolnej Polski i Europy.


Ekspozycję tworzą plansze informacyjne, zdjęcia, projekcje filmowe, symulacje komputerowe, przedmioty życia codziennego, obrazy - łącznie ok. 1000 oryginalnych eksponatów i obiektów, pochodzących z blisko 80 muzeów Europy i USA. Zwiedzający wkraczają w świat niezwykłych instalacji i eksponatów: przekraczają słynny symbol podziału Europy - Checkpoint Charlie - przejście graniczne między wschodnią i zachodnią częścią Berlina, oglądają gigantyczne makiety pocisków, w tym prezentowanego w skali 1:1 amerykańskiego Pershinga oraz sowiecką SS 20 z trzema głowicami jądrowymi. Od 3 czerwca zwiedzający mogą oglądać uzupełniającą ekspozycję pt. Na Okrągło: 1989- 2009, opisująca ostatnie 20 lat wolnej Polski.


Więcej czytaj...
Więcej czytaj...

ikona daty06-07-2009, 08:56 ikona wyświetleń1005
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt