Kampania 'BIAŁA WSTĄŻKA' to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet.
* Szczegółowy harmonogram: 4 września - 20 listopada 2009 r... (format PDF)
Jest ona prowadzona w ponad 55 krajach. Kampania została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania.
Dwie pierwsze w Polsce kampanie 'Białej Wstążki' zostały przeprowadzono w Kielcach przez Ośrodek Korekcyjno- Edukacyjny Specialistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie MOPR. W 2007 r. kampanię 'Białej wstążki' w Kielcach przeprowadzono pod hasłem 'prawdziwy mężczyzna nie bije', a w 2008 r. pod hasłem „Kocham, lubię, szanuję, nie biję”.
W Województwie Wielkopolskim zostanie zorganizowana po raz pierwszy.
Jak to się zaczęło?
W 1991 roku, grupa mężczyzn z Kanady zdecydowała się, że będzie zachęcać mężczyzn
do mówienia o przemocy wobec kobiet. W przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 000 mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążeczkę, podczas gdy wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet. W tym też roku Rząd Kanady ogłosił 6 grudnia Narodowym Dniem Pamięci i Działania w obliczu Przemocy Wobec Kobiet , a dzień 25 listopada, upamiętniający życie i śmierć sióstr Mirabal został uznany przez ONZ w roku 1999 za Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą Wobec Kobiet.
Po co nosić BIAŁĄ WSTĄŻKĘ?
Noszenie białej wstążeczki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.