Od 12 lutego w Muzeum Regionalnym można oglądać wystawę prezentującą wkład chińskiej myśli technicznej i naukowej w podwaliny naszej cywilizacji.
Większość z nas wie, że do chińskich wynalazków należy papier, druk, jedwab, porcelana, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że to Chińczycy wymyślili wiele innych przedmiotów codziennego użytku. Siewnik, taczka, pług, proch to rzeczy, które korzeniami sięgają w głąb historii Państwa Środka. Od XVI w p.n.e. mędrcy chińscy obserwowali niebo: plamy na Słońcu, zaćmienia Księżyca, komety, gwiazdy... To tylko niektóre przykłady mądrości ludzi Dalekiego Wschodu, bo wystawa „Tajemnice Chińskiego Geniuszu. Odkrycia i Wynalazki” pokazuje, jak wiele im zawdzięczamy.
Otwarcie ekspozycji spotkało się z dużym zainteresowaniem krotoszynian, tego wieczoru muzeum odwiedziło ponad sto osób. Do oglądania eksponatów - dokładnych replik i oryginalnych okazów - zachęcał Grzegorz Calik, prezes Polsko-Chińskiej Fundacji Promocji Kultury i Sztuki Dong Feng. Wszystkich wchodzących witały dwie figury ubrane w bajecznie kolorowe stroje wojowników. Obszerna, bo składająca się z ponad 160 egzemplarzy, ekspozycja rozlokowana została nie tylko na piętrze, część eksponatów umieszczono w salach na parterze.
Wystawę można oglądać do 28 marca. Przypominamy, że Muzeum Regionalne jest czynne od poniedziałku do piątku od 10.00 do 16.00, w środy - do 18.00; w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca w godz. 9.00 - 14.00. Po wcześniejszym uzgodnieniu grupy mogą zwiedzać wystawy także w soboty i pozostałe niedziele.
Organizatorami wystawy są: Polsko-Chińska Fundacja Promocji i Sztuki Dongfeng, Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka oraz Refektarz – Galeria KOK.
(eliz)