W dniach od 5 do 12 lutego grupa uczniów Zespołu Szkół w Chwaliszewie wraz z opiekunami po raz pierwszy brała udział w wymianie polsko–niemieckiej.
Uczestnicy wymiany byli gośćmi uczniów szkoły Hermann Lietz Schule Hohenwehrda w Niemczech. W czasie tygodniowego programu młodzież miała nie tylko okazję rozwijać umiejętności językowe, ale również aktywnie spędzać wolny czas i poznawać kraj sąsiadujący z Polską poprzez wspólne wycieczki i zajęcia.
Pierwszy dzień w niemieckiej szkole uczniowie spędzili w hali sportowej, gdzie odbyły się zajęcia integracyjne. Zarówno polska jak i niemiecka młodzież bardzo szybko się zaprzyjaźniła. Okazało się, że mają wiele wspólnych zainteresowań.
Uczniowie brali udział w Stadtrallye, grze na terenie miasta, podczas której kilka grup rozwiązywało zadania. Nasza młodzież wzięła także udział w wycieczce do Fuldy, miasteczka barokowego z katedrą. We Frankfurcie nad Menem uczniowie zobaczyli jeden z największych portów lotniczych w Europie, drapacze chmur, siedziby banków i starą część miasta. Zwiedzili kopalnie soli „Merkers Bergwerk” oraz byli na Point Alphe – byłej wewnętrznej granicy Niemiec, na której znajduje się punkt obserwacyjny amerykańskiej jednostki wojsk.
Podczas całego pobytu był realizowany projekt wspólnie z uczniami niemieckimi, którego efektem jest gazetka w języku niemieckim. Uczniowie zadawali sobie nawzajem pytania, po czym pisali artykuł do gazety szkolnej, w której opisywali także wydarzenia z pobytu.
Pobyt w Niemczech uczniom Gimnazjum w Chwaliszewie bardzo się podobał.
Poprzez wspólne działania młodzi Polacy i Niemcy pozbywają się uprzedzeń wynikających często z niewiedzy, uczą się siebie nawzajem, poznają język i kulturę kraju sąsiada. Wymiana ma służyć także integracji młodzieży, zawiązaniu nowych kontaktów, a w szczególności podniesieniu kompetencji językowych i edukacyjnych.
Cele i założenia wymiany zostały osiągnięte. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak czekać na gości niemieckich, którzy przyjadą do Polski pod koniec maja 2010r.
Ilona Jamry, Hanna Koczorowska
Fot. archiwum