21 kwietnia mieszkańcy Gorzupi, uczniowie i nauczyciele zebrali się na dziedzińcu szkoły, by wziąć udział w uroczystym odsłonięciu tablicy pamięci na budynku.
Gośćmi uroczystości były także władze samorządowe naszej gminy, przedstawiciele oświaty, ks. proboszcz Ryszard Dziamski oraz krewni Wacława Jandy.
Wacław Janda, którego uhonorowano tego dnia tablicą pamiątkową, był pierwszym stałym nauczycielem gorzupskiej placówki w czasach II Rzeczypospolitej. Od roku 1921 do wybuchu wojny z ogromnym zaangażowaniem uczył tam dzieci, bardzo dużą wagę przykładając jednocześnie do wychowania patriotycznego. Pomimo że był człowiekiem schorowanym, we wrześniu 1939 roku zgłosił się na ochotnika jako oficer rezerwy do pułku w Poznaniu. Do domu już nigdy nie wrócił. Trafił do obozu sowieckiego. Jego nazwisko znajduje się na oficjalnej liście Polaków zamordowanych w Katyniu. Znajdziemy je także na znajdującej się w Gimnazjum nr 2 liście nauczycieli-ofiar Katynia oraz na krotoszyńskim krzyżu Katyńskim.
Tablicę pamięci ufundowali mieszkańcy Gorzupi, a uroczystość odsłonięcia przygotowali pod kierunkiem dyrektor Aldony Paszek nauczyciele wespół z uczniami. Burmistrz Julian Jokś wraz z przewodniczącą szkoły odsłonili tablicę, którą następnie poświęcił proboszcz Ryszard Dziamski. Pamięć o nauczycielu symbolizować będzie w Gorzupi także dąb, zasadzony wspólnie na terenie szkoły podczas uroczystości.
O sylwetce dawnego nauczyciela oraz o potrzebie ufundowania tablicy mówili: dyrektor szkoły, sołtys wsi Jan Włosik oraz uczniowie. Głos zabrali także zaproszeni: burmistrz Jokś, radny dr Edward Jokiel i Miłosz Zwierzyk z biura poselskiego Macieja Orzechowskiego.
Potem wszyscy przeszli do domu kultury, gdzie młodzież zaprezentowała poetycko-muzyczny program artystyczny. Można było również obejrzeć wystawę prac uczniów tudzież wystawkę materiałów o Wacławie Jandzie. Goście z zainteresowaniem oglądali szkolną kronikę, wielu z nich wpisało się też w księdze pamiątkowej.
(eliz)