13 sierpnia krotoszynianie, uczestnicy wyjazdu do smoszewskiego lasu, przyglądali się pracy archeologicznej na wykopaliskach.
Badania kurhanów w Smoszewie prowadzą naukowcy z Instytutu Prahistorii UAM w Poznaniu. Wyjazd, w porozumieniu z poznańskimi badaczami, zorganizował Urząd Miejski w Krotoszynie. Profesor Janusz Czebreszuk przedstawił na miejscu uczestnikom wyjazdu poznawczego stan wiedzy na temat historii podkrotoszyńskich kurhanów, ich znaczenia dla nauki i dotychczasowych badań. Jego zdaniem smoszewskie kurhany powstały około tysiąca pięciuset lat p.n.e. W tej chwili są najlepiej zachowanymi tego typu obiektami w Wielkopolsce. Większość podobnych pochówków została zniszczona w czasie pozyskiwania nowych terenów na uprawy rolne oraz osiedla mieszkaniowe. Nagromadzone w tych miejscach kamienie polne też były chętnie wykorzystywane jako materiał budulcowy.
Po raz pierwszy do badania smoszewskich kurhanów poznańscy naukowcy przystąpili w latach dwudziestych XX wieku. Prowadzone od kilku tygodni badania są bardziej dokładne, dlatego zajmują więcej czasu. Żmudne odkrywki połączone z ewidencjonowaniem i fotografowaniem oraz innymi metodami eksploracji potrwają prawdopobnie jeszcze kilkanaście dni. Archeolodzy nie spodziewają się, że znajdą tu ludzkie szczątki, które raczej nie zachowały się, ze względu na wysoką kwaśność gleby. Mają jednak nadzieję, że uda im się wykopać drobiazgi codziennego użytku należące do dawnych mieszkańców naszych ziem.
Wspólnie z poznańskimi naukowcami smoszewskie kurhany badają Niemcy ze współpracującego z UAM instytutu naukowegi w Kilonii.
(eliz)
fot. Izabela Bartoś