Szanowni Państwo!
Fundacja Premiera Waldemara Pawlaka 'Europa i Samorządność' rozpoczęła powszechną akcję edukacyjną na temat jakości handlowej owoców i warzyw, czyli STANDARYZACJI.
Znakowanie owoców i warzyw oraz stosowanie standardów jakości handlowej to konieczność, jaką wymusi na polskich producentach wspólny europejski rynek. Pomimo obowiązywania od stycznia 2004 roku ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych i ustalenia zasad znakowania produktów oraz standardów jakości handlowej, niewielu producentów stosuje jej zapisy w praktyce. Jednym z głównych powodów jest fakt, że niewielu o tych zasadach wie. Dotychczas nikt nie rozpoczął szerokiej akcji informacyjnej na ten temat.
Każdy sprzedawca, i ten hurtowy, i ten detaliczny musi liczyć się z tym, że jeżeli kontrola wykaże brak znakowania towaru i niestosowanie standaryzacji, zostanie na niego nałożona kara. Gdy tylko powstaną przepisy wykonawcze, w każdym sklepie może pojawić się inspektor Inspekcji Handlowej, żeby skontrolować czy owoce i warzywa tam sprzedawane są odpowiednio oznakowane, czy spełniają standardy jakości wymagane dla danego gatunku. W obrocie hurtowym owoców i warzyw, czyli na rynkach hurtowych i w hurtowniach, kontrolę będą przeprowadzać inspektorzy Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. To, co dotychczas zgodnie z prawem stosowali tylko nieliczni producenci stanie się wymagalne dla wszystkich, którzy sprzedają owoce i warzywa. Dla każdej grupy owoców i warzyw zostały wprowadzone określone standardy jakości, które muszą być przestrzegane, żeby towar trafił do konsumpcji.
Szczegółowe zasady standaryzacji znajdą Państwo na stronach internetowych Fundacji Europa i Samorządność pod adresem:
www.fundacja.europa.pl
w dziale: Certyfikacja i Standaryzacja / Standaryzacja owoców i warzyw.
Źródło:
Anna Maliszewska
Prezes Fundacji Europa i Samorządność
e-mail: