Dziennikarka z Krotoszyna w Parlamencie Europejskim
W sumie 36 dziennikarzy i kilku licealistów, laureatów konkursów o tematyce europejskiej z całej Wielkopolski wzięło udział w wyjeździe studyjnym do siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, który został zorganizowany przez posłankę PE Sidonię Jędrzejewską. Jedną z uczestniczek była dziennikarka z Krotoszyna Anna Szklarek.
Szkolenie trwało od 20 do 24 września i obejmowało szereg zagadnień dotyczących funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, spotkania z rzecznikami prasowymi Parlamentu Europejskiego. Dziennikarzom przybliżono codzienną pracę PE. Poznali również zadania i działalność Rady Europy i innych struktur biorących udział w tworzeniu europejskiego prawa. Natomiast w programie turystycznym i kulturalnym uczestnicy poznawali uroki francuskiej Alzacji.
Europarlament dla każdego
Najważniejszym punktem wyjazdu był pobyt w siedzibie PE, gdzie odbyła się część szkoleniowa. Choć wyjazd został zorganizowany dla dziennikarzy regionalnych oraz lokalnych to jednak wiedzę, jaką posiedli uczestnicząc w szkoleniu będą mogli wykorzystać we własnej codziennej pracy. Podkreślała to sama organizatorka wyjazdu Sidonia Jędrzejewska. – Decyzje podejmowane tutaj w Strasburgu czy w Brukseli dotyczą bezpośrednio życia państwa czytelników, słuchaczy czy widzów – przekonywała podczas spotkania z dziennikarzami w siedzibie PE. S. Jędrzejewska przedstawiła swoją działalność parlamentarną, skupiając się przede wszystkim na omówieniu funkcji generalnego sprawozdawcy budżetu Unii Europejskiej na 2011 rok. Przedstawiła także swoją działalność w finansowaniu przez Unię ruchu Europejskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych oraz wspomniała o współinicjowaniu deklaracji w sprawie niehumanitarnego transportu koni, które zostały przeznaczone na ubój w krajach UE. Uczestnicy wyjazdu spotkali się również z eurodeputowanym Andrzejem Grzybem. Przybliżył on gościom spotkania swoją działalność m.in. w Podkomisji Praw Człowieka, Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Kolejnym punktem szkolenia w PE było zapoznanie się z funkcjonowaniem serwisu prasowego Europarlamentu. O pracy z dziennikarzami opowiadali Inga Rosińska i Robert Golański, rzecznicy prof. Jerzego Buzka, przewodniczącego PE. Z samym przewodniczącym dziennikarzom z Wielkopolski nie udało się porozmawiać. Uczestnicy wyjazdu mieli też wyjątkową okazję obserwowania obrad podczas sesji plenarnej.
Alzacji czar
W pierwszy i trzeci dzień pobytu w Strasburgu uczestnicy zwiedzali leżące pod Strasburgiem alzackie malownicze miasteczka: Andlou, Obernai i Barr. Podziwiali charakterystyczną alzacką architekturę sięgającą korzeniami średniowiecza i otaczające miasta winnice. Proces zbierania winogron przybliżyła gościom właścicielka jednej z winnic o powierzchni 9 hektarów, Polka, mieszkająca we Francji od 19 roku życia. Zobaczyli zapierającą dech w piersi katedrę Notce Dame, wykonaną z czerwonego piaskowca. Obejrzeli również muzeum winiarstwa w Domaine Lorentz Klipfel oraz wzięli udział w degustacji wina, a na zakończenie skosztowali obiad w stylu alzackim.
(szkla)
Uczestnicy wyjazdu studyjnego zorganizowanego przez S. Jędrzejewską przed budynkiem PE (fot. archiwum).
A. Szklarek w newsroomie działającym w PE (fot. archiwum)
Normal 0 21
PE od wewnątrz (fot. A. Szklarek).
Charakterystyczne, alzackie budowle (fot. A. Szklarek).