Miasto i Gmina Krotoszyn w październiku 2009 r. złożyła wniosek o pozyskanie dofinansowania w ramach program operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka", działanie 8.3. "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion".
Głównym celem projektu jest zapewnienie najbiedniejszym mieszkańcom miasta dostępu do internetu. Projekt przewiduje dostarczenie 100 osobom sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem i licencjami. Wybrane osoby zostaną odpowiednio przeszkolone.
Dostęp do internetu uzyskają z nadajników radiowych, które zostaną zainstalowane na budynkach należących do Miasta i Gminy Krotoszyn, takich jak Ratusz, Urząd Miejski, Szkoła Podstawowa nr 4, Muzeum, Gimnazjum nr 2, Zespół Szkół nr 3 oraz na słupach monitoringu miejskiego. Do połączenia nadajników zostanie wykorzystana sieć światłowodowa wykonana w ramach budowy sieci monitoringu wizyjnego. Umożliwi to swobodny i darmowy dostęp do internetu beneficjentom oraz mieszkańcom miasta. Efektem projektu będzie zmniejszenie ilości osób wykluczonych cyfrowo.
Koszt realizacji całego zadania zgodnie ze złożonym wnioskiem opiewa na prawie milion zł z czego dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 85 %, czyli 850.000 zł. Ostateczne koszty zadania znane będą po przeprowadzeniu przetargu. Realizacja projektu "Ochrona najbiedniejszych mieszkańców miasta Krotoszyna przed wykluczeniem cyfrowym" przewidziana jest na rok 2011.
Miasto i Gmina Krotoszyn przy współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy oraz Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krotoszynie przygotowuje listę rodzin o najniższych dochodach w Gminie, wyrażających zgodę na udział w projekcie, z których wyłoniona będzie lista 100 beneficjentów końcowych spełniających kryteria techniczne i merytoryczne.
Dobór osób przeprowadzony zostanie według poniższych kryteriów merytorycznych:
- dzieci i młodzież ucząca się z rodzin w trudnej sytuacji materialnej i społecznej uprawniającej do uzyskania stypendiów socjalnych, typowana do otrzymania wsparcia we współpracy ze szkołą oraz/lub ośrodkami pomocy społecznej,
- osoby niepełnosprawne ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub z orzeczeniem równoważnym,
- gospodarstwa domowe spełniające kryterium dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu świadczeń rodzinnych,
- gospodarstwa domowe spełniające kryterium dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej.
Weryfikacja techniczna polegać będzie na sprawdzeniu jakości sygnału umożliwiającego korzystanie z internetu. Dzięki odpowiedniemu skonfigurowaniu urządzeń sieciowych możliwe będzie zabezpieczenie sieci miejskiej przed atakami internetowymi. Gmina przygotowuje regulamin użytkowania sieci i zasady korzystania z przekazanego sprzętu. [ww]