Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 już po raz drugi zorganizował Powiatowy Konkurs „Gwara Wielkopolska”, którego głównym celem jest popularyzacja wśród młodzieży wielkopolskiego „godania po naszymu”.
Druga edycja konkursu gwarowego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów całego powiatu odbyła się 19 listopada w Muzeum Regionalnym im. H. Ławniczaka w Krotoszynie.
Brało w nim udział 19 uczniów ze szkół powiatu krotoszyńskiego zarówno gimnazjalnych jak i ponadgimnazjalnych. Konkurs, podobnie jak w poprzednim roku, miał dwie części: pisemną i ustną. Oba etapy polegały na wyjaśnianiu znaczeń słów, zwrotów i wyrażeń gwarowych oraz sprawdzeniu umiejętności mówienia gwarą. Testy i zadania finałowe ułożył nauczyciel ZSP nr2 w Krotoszynie Mariusz Urbaniak, opierając się na „Słowniku gwary miejskiej Poznania” pod red. M.Gruchmanowej i B.Walczaka oraz słynnych już radiowych felietonach J. Kubla, wygłaszanych przez nie mniej słynnego M. Pogasza pod nazwą „Blubry starego Marycha”.
W konkursie zorganizowanym przez ZSP nr 2 w Krotoszynie, który patronatem objęło Starostwo Krotoszyńskie oraz Muzeum Regionalne w Krotoszynie, Jury, złożone z p.Romany Hyszko, p. Jana Rosika, znawcy gwary i autora cotygodniowych felietonów w Rzeczy Krotoszyńskiej „Okrakiem na ryczce” oraz p. Mariusza Urbaniaka sprawdzało znajomość gwary u młodzieży naszego powiatu, z zadowoleniem stwierdzając, tak dość duży zasób słownikowy, jak i umiejętność „mówienia gwarą”
W tym roku w konkursie zwyciężyła Angelina Drukarczyk, uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie, drugie miejsce zajął Dawid Szymkowiak z I LO w Koźminie Wlkp., trzecie miejsce zdobył zaś reprezentant ZSP nr 2 w Krotoszynie – Tomasz Gruchot.
Nagrody w postaci książek ufundowanych przez Starostwo Powiatowe otrzymało sześciu laureatów konkursu. Oprócz zwycięzców, każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom uczestnictwa w konkursie oraz prezenty w postaci upominków ufundowanych przez Burmistrza Krotoszyna. Nikt, zatem nie czuł się zwyciężony. Konkurs uświetniło również odczytanie przepiękną gwarą własnego felietonu przez p. Jana Rosika, którego teksty gwarowe cieszą od pewnego czasu czytelników Rzeczy Krotoszyńskiej.
Wielokrotnie podczas Konkursu organizatorzy szczególnie podkreślali, jak ważną rolę odgrywa gwara wielkopolska. Znajduje, bowiem ona swoje odzwierciedlenie nie tylko w języku, ale przede wszystkim skłania do kultywowania tradycji związanych z naszym regionem i rozbudza miłość do naszej malej ojczyzny. Dlatego też, z przyjemnością zapraszamy już na kolejną edycję konkursu, już w 2011 roku.
(maur)