Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45827364
Wiadomości
Teatr Ateneum i Teatr Ósmego Dnia w Krotoszynie (fot.)

W listopadzie miłośnicy teatru mogli znów uczestniczyć w niezwykłym weekendzie z teatrem, i to nie byle jakim ale tym z wyższej półki.

Dzięki temu, że Krotoszyński Ośrodek Kultury już od ubiegłego roku uczestniczy w projekcie TEATR POLSKA dofinansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego mogliśmy obejrzeć dwa spektakle. Tym razem oba spektakle zostały wystawione na scenie kina Przedwiośnie. 19 listopada o godz. 19.00 gościliśmy słynny Teatr Ósmego Dnia z Poznania. Teatr wywodzi się ze studenckiego teatru kontrkulturowego lat 60. Został założony przez studentów UAM w Poznaniu. Jest to teatr-legenda, w swych sztukach poruszali i poruszają nadal przede wszystkim tematy polityczne i społeczne. Stworzyli wiele spektakli a w Krotoszynie przedstawili swoje „Teczki” z 2007 roku. Wystąpili: Ewa Wójciak, Adam Borowski, Tadeusz Janiszewski i Marcin Kęszycki. Teatr na swojej stronie internetowej pisze o spektaklu:

"Naszym zamiarem jest zrealizowanie pewnego eksperymentu teatralno - dokumentalnego zainspirowanego odkryciem naszych własnych, indywidualnych, prywatnych dossier w zasobach akt byłej Służby Bezpieczeństwa. Są to poważne zasoby - dziesiątki akt, setki stron, kwestionariusze, charakterystyki, "analizy teatrologiczne"... Poruszająca historia śledzenia, tropienia i w końcu stawiania w stan oskarżenia... myśli, duchowych burz, intelektualnych buntów, moralnych rozterek (...) Chcemy pokazać młodych ludzi, marzących, rozpalonych artystów, którzy szukają kształtu i granic wypowiedzi, którzy czytając wielką literaturę nie potrafią znaleźć dystansu do najważniejszych, stawianych przez nie pytań, którzy cierpią naprawdę z powodu zła świata. I tych, funkcjonariuszy systemu, którzy pełni pogardy a co najmniej poczucia wyższości, bo w końcu stojący po stronie władzy, tej "która wie" - rozszyfrowują po swojemu metafory, konstruują kwestionariusze, zastępcze akty oskarżenia o przestępstwa kryminalne, szyfrogramy, raporty i opisy "zagrożenia". Dziś patrzymy na to z dystansem, wydaje się, że znaleźliśmy wyjście z totalitarnego labiryntu, ale jego wspomnienie wciąż budzi grozę, czasem śmiech, czasem brzmi jak przestroga".  [Teatr Ósmego Dnia]

Galeria otwiera się po kliknięciu na zdjęcie:



Po jednodniowej przerwie w niedzielę 21 listopada 2010 r. o godzinie 17.00 ponownie spotkaliśmy się w Przedwiośniu tym razem na spektaklu Teatru Ateneum z Warszawy – „Trash Story, albo sztuka (nie)pamięci” Magdaleny Fertacz. Jest to mroczna opowieść wywołująca ból. Rzecz dzieje się w niemieckim domu w małej miejscowości na Ziemiach Odzyskanych gdzie podczas wojny matka wraz z dziećmi popełniła samobójstwo na wieść o zbliżającej się Armii Czerwonej. Obecnie mieszkająca w domu polska rodzina próbuje normalnie żyć, lecz okazuje się to niemożliwe bo tragiczna historia, która wydarzyła się w tym miejscu przypomina o sobie. W domu pojawia się duch Urszulki - zmarłej dziewczynki. Jej opowieść o tej tragedii splata się z rodzinnym dramatem obecnie mieszkającej tu rodziny. Wyśmienita jest obsada spektaklu: Jadwiga Jankowska-Cieślak jako Urszulka, Dorota Nowakowska - matka, Tadeusz Borowski – ojciec, Bartłomiej Nowosielski – syn oraz Marta Gajko jako wdowa.

Oba spektakle cieszyły się sporym zainteresowaniem. Szczęśliwi Ci którzy zakupili, trzeba zaznaczyć bardzo tanie bilety, bo każdy ze spektakli można było obejrzeć za jedyne 10 złotych. Zapraszamy już w nowym roku na kolejne spektakle w cyklu TEATR POLSKA. [macka]

Więcej na http://www.kok.krotoszyn.pl/
 
 

ikona daty30-11-2010, 01:48 ikona autoraConcept INTERMEDIA ikona wyświetleń1205
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt