Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45827356
Wiadomości
Szukają krewnych (fot.)

Do Urzędu Miejskiego zwrócił się sołtys miejscowości Merode (Niemcy), który poszukuje krewnych krotoszynianina Edwarda Kaczmarka, który w czasie II wojny światowej, jako jeniec wojenny przebywał w Merode.

Treść nadesłanego listu


Szanowni Państwo!


Nazywam się Albert Trostorf. Jestem sołtysem miejscowości Merode w gminie Langerwehe, powiat Düren. Nasza miejscowość leży około 45 km na zachód od Kolonii.

Piszę do Państwa ten e-mail, ponieważ poszukujemy informacji o Edwardzie Kaczmarku, który w roku 1941 przybył do Merode jako jeniec wojenny lub robotnik przymusowy i musiał pracować w gospodarstwie rolnym, ponieważ sam gospodarz walczył jako żołnierz na froncie. Pomimo ówczesnych nieludzkich zasad i przepisów rodzina, u której Edward Kaczmarek mieszkał, traktowała go jak jej członka. Z racji swoich dużych umiejętności rzemieślniczych był bardzo lubiany i rozchwytywany, ponieważ większość mężczyzn z powodu służby w wojsku była nieobecna.
16 listopada 1944 amerykańska armia rozpoczęła ofensywę w rejonie Akwizgranu. Rozpoczęło ją bombardowanie lotnicze. Zbombardowana została także nasza wieś. Po rozpoczęciu nalotu stwierdzono, że w schronie przeciwlotniczym nie ma dziewięcioletniego wówczas syna rodziny. Mimo grożącego niebezpieczeństwa Edward Kaczmarek opuścił bezpieczne schronienie i udał się na poszukiwanie dziecka. Zaledwie kilka metrów od gospodarstwa zabiła go bomba odłamkowa. Dziewięciolatek przeżył nalot w schronie zamku Merode.
Zwłoki Edwarda Kaczmarka złożono obok stodoły, a pogrzeb miał nastąpić, gdy tylko minie niebezpieczeństwo. Do tego jednak nie doszło, ponieważ krótko potem miejscowość stała się centrum ciężkich walk piechoty. Rodzina musiała zostać ewakuowana, pozostawiając dom, obejście i inwentarz. Po powrocie mieszkańcy zastali wieś zupełnie zniszczoną. Wokół leżały setki padłych zwierząt i niezliczone zwłoki żołnierzy. Ciało Edwarda Kaczmarka zaginęło. Możliwe, że zostało pochowane na cmentarzu w D’horn.
O ile mogliśmy ustalić, Edward Kaczmarek pochodził z Krotoszyna. Urodził się po roku 1910, najprawdopodobniej w 1916 lub 1917. Jego ojciec był  Polakiem, matka Niemką. Miał ponadto co najmniej jedną siostrę. W roku 1939 służył jako podoficer w polskiej kawalerii.
Chcielibyśmy wkrótce jedną z ulic naszej wsi nazwać ulicą Edwarda Kaczmarka. Złożyliśmy już odpowiedni wniosek do władz samorządowych. Chętnie dowiedzielibyśmy się czegoś więcej o Edwardzie Kaczmarku lub, jeśli to możliwe, nawiązalibyśmy kontakt z krewnymi lub potomkami. Dołączam zdjęcie Edwarda Kaczmarka i drugie, na którym jest z siostrą.
Państwa odpowiedź bardzo by mnie ucieszyła.
Pozdrawiam
Albert Trostorf
Sołtys


Nadesłane fotografie

eduard_1_400_01

edurard_2_400

ikona daty29-12-2010, 09:44 ikona wyświetleń2201
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt