Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45826789
Wiadomości
01.04 - 31.05 - Fontenay Le Comte i Mejszagoła na starej fotografii

Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie,
Krotoszyńskie Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej,
Towarzystwo Przyjaźni Krotoszyn - Mejszagoła
mają zaszczyt zaprosić
na otwarcie wystaw czasowych:

MIASTA PARTNERSKIE KROTOSZYNA NA STAREJ FOTOGRAFII
    
       Fontenay-Le-Comte                             Mejszagoła              

kwiecień - maj 2004 r.

Od kilkunastu lat Krotoszyn utrzymuje szerokie kontakty z partnerami z zagranicy. Są to:
- Gmina Brummen – Holandia (od 1989),
- Gmina Mejszagoła – Litwa (od 1992),
- miasto Fontenay Le Comte – Francja (od 1994)
- Związek Gmin Dierdorf – Niemcy (od 1996).
Współpraca dotyczy różnorodnych dziedzin; gospodarki, kultury, nauki i oświaty, ochrony zdrowia, sportu i turystyki. Prowadzą ją nie tylko samorządy miast partnerskich, ale także działające w Krotoszynie Towarzystwa Przyjaźni: Polsko-Holenderskiej, Polsko-Francuskiej, Polsko-Niemieckiej oraz Krotoszyńskie Stowarzyszenie Polsko-Amerykańskie a także inne instytucje i stowarzyszenia (szkoły, służba zdrowia, Lions Club i in.). Dzięki kontaktom różnych grup zawodowych, dzieci i młodzieży, zespołów muzycznych i sportowych, oraz osób prywatnych, zawiązują się nici przyjaźni, a  społeczności miast partnerskich poznają wzajemnie swoją kulturę, tradycje i obyczaje.
Prezentowane w krotoszyńskim muzeum wystawy fotografii archiwalnej, Fontenay Le Comte oraz Mejszagoły, są kolejnym efektem  tej współpracy, stanowią też okazję dla lepszego poznania naszych Przyjaciół – także Ich historii.

'FONTENAY LE COMTE  W ARCHIWALNEJ
FOTOGRAFII LEOPOLDA FILUZEAU'

Pierwsza z wystaw,  wypożyczona z Muzeum Regionalnego w Fontenay Le Comte,  zawiera 75 fotografii miasta z lat 1910-1940. Ich autorem jest Leopold Filuzeau (1881-1963), urzędnik merostwa w Fontenay Le Comte w latach 1911-1941. Pozostawił on po sobie ponad 1000 zdjęć Wandei i regionu Fontenay Le Comte, które są bogatym i niezastąpionym świadectwem życia tamtejszej społeczności i ewolucji urbanistycznej miasta od końca Belle Epoque (przełom XIX i XX wieku) przez Annees Folles (szalone lata dwudzieste i trzydzieste) do początku drugiego  konflktu światowego.

'MEJSZAGOŁA NA STAREJ FOTOGRAFII'

Niewielka, ale wzruszająca wystawa, złożona z niespełna dwudziestu amatorskich zdjęć z Mejszagoły, ukazuje los Polaków na Wileńszczyźnie oraz życie miasteczka w okresie międzywojennym.  Oglądamy  na niej pożókłe fotografie, m. in. z procesji Bożego Ciała, strażaków, harcerzy, uczniów i nauczycieli polskiej szkoły oraz żołnierzy  Korpusu Pogranicza.

Miasto leży w regionie  południowej Wandei w departamencie  Pays de Loire. Jego początki siegają epoki gallo-romańskiej. W Średniowieczu miasto było ufortyfikowane. Okres świetności przeżyło w okresie Renesansu (rozwój sukiennictwa, garbarstwa). W tym czasie kwitło także życie intelektualne miasta; żył tam i tworzył m.in. Francois Rabelais (twórca poezji i prozy m.in. dzieła “Gargantua i Pantagruel"). Z Renesansu pochodzi większość zabytkowych budowli Fontenay oraz dewiza miasta: 'Fontanna i tryskające źródło Pięknych Umysłów'. Okres przed Wielką Rewolucją Francuską to kolejny etap rozbudowy miasta. W końcu XVIII wieku Fontenay było ośrodkiem oporu rojalistów i świadkiem tzw. wojen wandejskich. W XIX wieku doprowadzono linię kolejową, powstały kolejne budynki użyteczności publicznej. Okres obu wojen światowych nie przyniósł większych zniszczeń.
Obecnie miasto liczy ponad 16 000 mieszkańców, jest siedzibą podprefektury i kilku ważnych zakładów przemysłowych.

MEJSZAGOŁA
Miasteczko w Rejonie Wileńskim; jego historia sięga czasów Średniowiecza, kiedy to jako osada słowiańska, znajdowało się w granicach ówczesnego państwa litewskiego. Po unii polsko-litewskiej w Krewie w 1385 r. Mejszagoła stała się własnością królewską i ważnym ośrodkiem administracyjnym. W 1792 r. Stanisław August nadał jej prawa miejskie. Wraz z II rozbiorem Polski w 1795 r,, miasteczko przechodzi pod panowanie rosyjskie. W okresie zaborów ludność polska poddawana była rusyfikacji i represjom za udział w powstaniach. W czasie I wojny światowej, w 1915 r. toczyły się zacięte rosyjsko-niemieckie boje o Mejszagołę, które przyniosły wiele zniszczeń. W 1922 r. miasto, wraz z tzw. Litwą Środkową zostało przyłączone do Polski. W latach II wojny światowej ludność Mejszagoły straszliwie ucierpiała, najpierw na skutek stalinowskiego terroru, Potem Niemców, którzy wycofując się w 1944 spalili miasteczko i wymordowali wielu mieszkańców. Po przejęciu władzy przez Rosjan i utworzeniu Socjalistycznej Republiki Zwiazku Radzieckiego, w obawie przed stalinowskimi represjami, ponad 300 polskich rodzin wyjechało do Polski w jej nowych granicach. Po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1990 r. Mejszagoła znalazła się  w granicach niepodległej Litwy. Obecnie miasteczko jest siedzibą Starostwa (odpowiednik gminy), liczy  ponad  3000 mieszkańców, z czego 80 % stanowią Polacy.

Kontakt:
Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka,
Mały Rynek 1, 63-700 Krotoszyn, tel. (062) 722-61-47,
internet: www.krotoszyn.pl/muzeum  e-mail:

ikona daty30-03-2004, 21:43 ikona autoraConcept INTERMEDIA ikona wyświetleń6233
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt