Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie
zaprasza na wystawę czasową
KROTOSZYN NA STAREJ FOTOGRAFII
185 fotografii z lat 1862-1939 (budowle, ulice, pomniki, ważne
wydarzenia i uroczystości, organizacje kulturalne, oświatowe, sportowe)
kwiecień – sierpień 2004
Wystawa 'Krotoszyn na starej fotografii' prezentuje wybór 185 zdjęć, spośród kilkuset zgromadzonych przez krotoszyńskie muzeum w ciągu 48 lat jego istnienia (trzy zdjęcia, ukazujące krotoszyńskich pocztowców, pochodzą z prywatnych zbiorów Piotra Kosmalskiego).
Zakres chronologiczny wystawy obejmuje w zasadzie okres od końca XIX wieku (fotografia starego ratusza sprzed jego przebudowy w 1898/99) do zdjęć wykonanych w 1939, tuż przed wybuchem II wojny światowej. Łączy więc dwie epoki historyczne, ostatnie lata zaborów i krótki okres Polski Odrodzonej 1918-39.
Tylko jedno z prezentowanych na wystawie zdjęć wykracza poza te ramy czasowe; jest to najstarsza w zbiorach muzeum (i jedyna z tego czasu) fotografia (dagerotyp) z 1862 roku, ukazująca stary, nieistniejący już szpital przy dawnej ul. Kaliskiej.
Szpital miejski przy ul. Kaliskiej – fot. z 1862
Na starych, nie pozbawionych do dziś uroku fotografiach, oglądamy obiekty architektoniczne; ulice, place, pomniki i domy, także te, które z czasem uległy przebudowie lub rozbiórce.
Ze zdjęć spoglądają na nas dawni mieszkańcy Krotoszyna z różnych warstw społecznych i zawodów, żyjący na przestrzeni dwóch epok historycznych.
Nieistniejący dom przy ul. Koźmińskiej – ok. 1910
Jesteśmy świadkami doniosłych wydarzeń i uroczystości, jak: jubileusz dziesięciolecia Katolickiego Towarzystwa Robotników Polskich (1907), powitanie 56 Pułku Piechoty Wlkp. (1921), wizyta Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego (1925) i gen. Józefa Hallera (1933), obchody świąt narodowych, amatorskie przedstawienia teatralne i in. Życie społeczne miasta ilustrują zdjęcia grupowe członków licznych organizacji i instytucji kulturalnych, zawodowych, sportowych i oświatowych.
Większość zdjęć (135) pochodzi z okresu między-wojennego, kiedy to fotografia zyskuje na popularności i staje się bardziej dostępna.
Niewielka ilość fotografii jest sygnowana; spora ich część to anonimowe fotografie amatorskie.
Wśród znanych nam z przełomu wieków XIX i XX krotoszyńskich fotografów pojawiają się nazwiska: Heinrich Mengel, R. Raetzers, B. Langiewicz i Alfred Schoen, którego zakład fotograficzny przy ul. Zdunowskiej 36, funkcjonował także po roku 1919. Na zdjęciach z okresu międzywojennego, oprócz wymienionego już A. Schoena, odnajdujemy sygnatury zakładów fotograficznych: Mikunickich, Habowskiego, Wojciechowskich i M. Andrzejewskiego.
Większość eksponowanych fotografii to reprodukcje (niekiedy z małoobrazkowych zdjęć amatorskich). Kilkanaście fotografii z okresu zaborów zreprodukowano z archiwalnych pocztówek. Klimat epoki przywołują oryginalne zdjęcia (ponad 20) często w kolorze sepii na ozdobnych kartonikach firmowych.
Wystawa, choć nie w pełni oddaje wygląd miasta i całe bogactwo życia społecznego i kulturalnego jego mieszkańców, z pewnością ma spore walory poznawcze. Stanowi też swoistą 'podróż sentymentalną w czasie' dla obecnych i byłych mieszkańców Krotoszyna (nie tylko starszego pokolenia), którym historia rodzinnego miasta nie jest obojętna.
Bilet wstępu (ulgowy) - 2 zł
Kontakt:
Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka,
Mały Rynek 1, 63-700 Krotoszyn, tel. (062) 722-61-47,
internet: www.krotoszyn.pl/muzeum e-mail: