Uczta u Wierzbięty zorganizowana w ramach akcji Noc Muzeów 2011 w krotoszyńskim muzeum 14 maja okazała się ciekawą propozycją dla wielu krotoszynian.
Organizatorzy imprezy szacują, że sobotni wieczór w muzeum spędziło kilkuset mieszkańców. Tuż przed godziną 20.00 spory tłum oblegał plac przed budynkiem muzeum. Oczekiwano na prezentację pocztu Wierzbięty i pokazy walk rycerskich. Po zmaganiach rycerzy, krotoszynianie mogli obejrzeć występ zespołu muzyki dawnej ARTIFEX. W tym samym czasie część gości Wierzbięty oglądała w holu muzeum wystawę fotografii przedstawiających działalność krotoszyńskiego pocztu, który wchodzi w skład Bractwa Rycerskiego Ziemi Kaliskiej. Zgodnie z zapowiedzią Wierzbięta zaprosił swoich gości do stołu biesiadnego, na którym oprócz miętowej herbaty i miodu serwowano podpłomyki z czosnkiem i rodzynkami, czarne i białe chleby oraz smalec i kiszone ogórki.
Co odważniejsi zeszli do muzealnych piwnic zamienionych na ten czas na więzienne lochy. Dla niektórych zwiedzanie zakończyło się zamknięciem w dyby.
Krotoszynianie mieli okazję obejrzeć film z obchodów 550-lecia miasta oraz najstarszy nakręcony w Krotoszynie filmik, z 1919 r. o pobycie generała Hallera w Krotoszynie, a także prezentację multimedialną o Krotoszynie w czasach Wierzbięty.
Przy okazji bytności w muzeum można było oglądać ekspozycje stałe, wystawę czasową "Skarby magazynów", a nawet wziąć udział w konkursie „Muzealne zagadki” polegającym na odgadnięciu nazw oraz przeznaczenia różnych przedmiotów, którymi w życiu codziennym posługiwali się nasi przodkowie.
Osoby, które najlepiej poradziły sobie z zagadkami, otrzymały nagrody ufundowane przez Urząd Miejski w Krotoszynie.
(mm)