Szanowni mieszkańcy Ziemi Krotoszyńskiej!
W związku z prognozowanymi w najbliższych dniach na obszarze Polski upałami i burzami, chwilami gwałtownymi...
...Miejsko-Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego przypomina, jak poradzić sobie gdy temperatura dochodzi do 30 0C, a niebo zaczyna się gwałtownie chmurzyć.
Ochrona przed upałem:
1. Spożywać jak największe ilości wody mineralnej, do 2-3 litrów na dobę.
2. Ograniczyć picie kawy i napojów alkoholowych do minimum, ponieważ one odwadniają nasz organizm.
3. Nosić przewiewny ubiór w jasnych kolorach, najlepiej białym, ponieważ najsilniej obija on promienie słoneczne, przez co jest nam chłodniej.
4. Nie nosić ubrań w kolorach ciemnych, ponieważ one pochłaniają największe ilości promieniowania słonecznego i znacząco podnoszą temperaturę skóry.
5. Zakładać czapkę lub kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.
6. Unikać przebywania na pełnym słońcu między godziną 10:00 a 18:00. W tych godzinach najlepiej pozostawać w domowym cieniu, ponieważ służby medyczne notują największą liczbę zasłabnięć, zwłaszcza na ulicach miast i w środkach komunikacji zbiorowej.
Kiedy zbliża się burza należy:
• pozamykać okna i drzwi oraz z balkonów i tarasów usunąć wszystkie przedmioty, które mógłby porwać wiatr,
• wyciągnąć z kontaktów wtyczki urządzeń, które mogą zostać uszkodzone z powodu tzw. przepięcia wywołanego uderzeniem pioruna,
• w trakcie burzy nie należy rozmawiać przez telefon – ani stacjonarny, ani komórkowy. Ten ostatni lepiej w ogóle wyłączyć,
• nie dotykać przedmiotów podłączonych do sieci elektrycznej i urządzeń wodno – kanalizacyjnych,
• nie myć się ani nie zmywać naczyń,
• nie opierać się o betonowe ściany, ponieważ są zbrojone metalowymi prętami,
• nie stawać przy oknie!
Kiedy burza zastanie nas na otwartej przestrzeni, w żadnym przypadku nie należy stawać pod drzewami, liniami wysokiego napięcia, tablicami reklamowymi, wysokimi budowlami, unikać należy pagórków, ponieważ pioruny uderzają w najwyższe punkty. Najlepiej schować się w zamkniętym budynku. Wiaty, altanki czy otwarte szopy nie są najlepszym miejscem schronienia. Na otwartej przestrzeni w ostateczności lepiej położyć się w jakimś zagłębieniu. Nie należy dotykać żadnych metalowych przedmiotów. Dobrym schronieniem przed burzą jest samochód, ponieważ ładunki elektryczne niesione przez chmury burzowe „spływają” po karoserii. Jednak jazda w tym czasie nie jest zalecana, ponieważ organizm reaguje wtedy sennością, rozdrażnieniem, znużeniem, wydłużeniem czasu reakcji, co zdecydowanie pogarsza bezpieczeństwo jazdy. Huk powstający przy uderzeniu pioruna może wywołać tzw. uraz akustyczny, aż do trwałego uszkodzenia słuchu. Porażenie piorunem bywa przyczyną oparzeń oraz może spowodować zatrzymanie pracy układu krążenia i oddechowego. W takim przypadku należy natychmiast rozpocząć akcję reanimacyjną (dwa wdmuchnięcia powietrza, 30 uciśnięć klatki piersiowej), ponieważ wezwana karetka na pewno przyjedzie za późno.
Biorąc pod uwagę potencjalne niebezpieczeństwo, apelujemy do mieszkańców o rozwagę i zachowanie szczególnych środków ostrożności w tym okresie oraz zabezpieczenie swoich posesji i zadbanie o zwierzęta.
Wszelkie informacje dotyczące zagrożenia życia i zdrowia należy przekazać niezwłocznie do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie tel. 62/725-29-21 lub alarmowy 112, 998, a w godzinach pracy Urzędu Miejskiego do Miejsko-Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krotoszynie tel. 62/725-30-61 lub 62/722-74-86.