Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45827329
Wiadomości
Ryczka, tytka i wymborek - nagrodzone (fot.)

13 czerwca w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej odbyło się zakończenie projektu Ryczka, tytka i wymborek czyli krotoszyńskie spotkania gwarowe.

Projekt przeznaczony był dla dwóch grup wiekowych z powiatu krotoszyńskiego: uczniów szkół średnich i osób dorosłych. Miał na celu przybliżenie młodzieży i dorosłym gwary wielkopolskiej oraz zacieranie różnic międzypokoleniowych.


Realizację projektu rozpoczęło spotkanie z Juliuszem Kublem, znanym poznańskim pisarzem, popularyzatorem gwary, twórcą postaci Starego Marycha. Uczestnicy spotykali się na warsztatach gwarowych, w czasie których poznawali słownictwo, wymowę czy zwroty gwarowe. Zajęcia dla młodzieży prowadził Mariusz Urbaniak, nauczyciel z ZSP nr 2 w Krotoszynie, a dla dorosłych - Jan Rosik, autor felietonów gwarowych w ”Rzeczy Krotoszyńskiej”.


Zwieńczeniem projektu był pokaz scenek gwarowych przygotowanych przez uczestników. Prezentacje oceniała komisja konkursowa w składzie: Jacek Hałasik - dziennikarz Radia Merkury, Ewa Bukowska - dyrektor Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej i Wojciech Szuniewicz - dyrektor Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury.


Prezentacje młodzieżowe

 I miejsce zdobył zespół w składzie - Monika Urbaniak, Piotr Kasprolewicz i Jakub Malik z I LO im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie za gwarową interpretację piosenki „Baśka”. Nie przyznano innych miejsc, ale wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.


Prezentacje dorosłych

I miejsce - Bolesława Mielicka z Biadek za monolog „Zakupy” oraz Mariola Wosińska i Beata Talaga z Rozdrażewa za scenkę „Samo życie”.

II miejsce ex aequo - Helena Klaus z Krotoszyna za monolog „Z życia wzięte” oraz Bogusława Wielebska z Rozdrażewa za monolog „Los wdowy”.


Podczas obrad komisji konkursowej wystąpił zespół „Biadkowianki” oraz panie ze Stowarzyszenia „Razem”, którym akompaniowała Anna Lewandowska. Głos zabrał również Jan Rosik, który posługując się gwarą, opowiedział o prowadzonych  warsztatach gwarowych. Jacek Hałasik przybliżył wszystkim zebranym cechy gwary wielkopolskiej oraz przeprowadził minikonkurs wśród publiczności. Nagrodą były mątewki. w gwarze wielkopolskiej kwirlejki (firlejki). 

Spotkanie zakończyło się degustacją potraw regionalnych, przygotowanych przez Centrum Usług Cateringowych w Krotoszynie. Można było spróbować m.in. gziki, sera smażonego i placka drożdżowego.

Projekt został sfinansowany w ramach konkursu grantowego Aktywna Biblioteka - z Programu Rozwoju Bibliotek - prowadzonego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce

Wiesława Patalas

fot. arch.

dsc01110_400_16

dsc01137_400_02

dsc01155_400

dsc01176_400
ikona daty15-06-2011, 14:42 ikona wyświetleń1250
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt