W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń przekazuję treść ostrzeżenia meteorologicznego nr 34...
...wydanego przez Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW Oddział w Poznaniu z dnia 22.06.2011 r.
Stopień zagrożenia: 2 (w skali 3-stopniowej)
Ważność: od godz. 17:00 dnia 22-06-2011r. do godz. 02:00 dnia 23-06-2011r.
Obszar: województwo wielkopolskie
Przebieg: Wieczorem i w nocy z zachodu na wschód województwa będzie się przemieszczać strefa burz z przelotnymi opadami deszczu, miejscami gradu. Lokalnie możliwość wystąpienia trąb powietrznych. Przewidywana wysokość opadów w okresie trwania zjawisk burzowych od 15 do 30 mm, lokalnie do 40 mm. Wiatr osiągnie w porywach od 80 do 100 km/h.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 85%
Ochrona przed burzami: Kiedy zbliża się burza należy:
• pozamykać okna i drzwi oraz z balkonów i tarasów usunąć wszystkie przedmioty, które mógłby porwać wiatr,
• wyciągnąć z kontaktów wtyczki urządzeń, które mogą zostać uszkodzone z powodu tzw. przepięcia wywołanego uderzeniem pioruna,
• w trakcie burzy nie należy rozmawiać przez telefon – ani stacjonarny, ani komórkowy. Ten ostatni lepiej w ogóle wyłączyć,
• nie dotykać przedmiotów podłączonych do sieci elektrycznej i urządzeń wodno – kanalizacyjnych,
• nie myć się ani nie zmywać naczyń,
• nie opierać się o betonowe ściany, ponieważ są zbrojone metalowymi prętami,
• nie stawać przy oknie!
Kiedy burza zastanie nas na otwartej przestrzeni, w żadnym przypadku nie należy stawać pod drzewami, liniami wysokiego napięcia, tablicami reklamowymi, wysokimi budowlami, unikać należy pagórków, ponieważ pioruny uderzają w najwyższe punkty. Najlepiej schować się w zamkniętym budynku. Wiaty, altanki czy otwarte szopy nie są najlepszym miejscem schronienia. Na otwartej przestrzeni w ostateczności lepiej położyć się w jakimś zagłębieniu. Nie należy dotykać żadnych metalowych przedmiotów. Dobrym schronieniem przed burzą jest samochód, ponieważ ładunki elektryczne niesione przez chmury burzowe „spływają” po karoserii. Jednak jazda w tym czasie nie jest zalecana, ponieważ organizm reaguje wtedy sennością, rozdrażnieniem, znużeniem, wydłużeniem czasu reakcji, co zdecydowanie pogarsza bezpieczeństwo jazdy. Huk powstający przy uderzeniu pioruna może wywołać tzw. uraz akustyczny, aż do trwałego uszkodzenia słuchu. Porażenie piorunem bywa przyczyną oparzeń oraz może spowodować zatrzymanie pracy układu krążenia i oddechowego. W takim przypadku należy natychmiast rozpocząć akcję reanimacyjną (dwa wdmuchnięcia powietrza, 30 uciśnięć klatki piersiowej), ponieważ wezwana karetka na pewno przyjedzie za późno.
Biorąc pod uwagę potencjalne niebezpieczeństwo, zwracam się do mieszkańców o zachowanie szczególnych środków ostrożności w tym okresie oraz zabezpieczenie swoich posesji i zadbanie o zwierzęta.
Wszelkie informacje dotyczące zagrożenia życia i zdrowia należy przekazać niezwłocznie do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie tel. 62/725-29-21 lub alarmowy 112, 998, a w godzinach pracy Urzędu Miejskiego do Miejsko-Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krotoszynie tel. 62/725-30-61 lub 62/722-74-86.
Burmistrz Krotoszyna
mgr inż. Julian Jokś