Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45827326
Wiadomości
Krotoszyn miastem dobrego życia? (fot.)

W obliczu zagrożeń wynikających z nowoczesnego trybu życia już w 1998 roku we Włoszech zrodziła się idea Cittaslow. Jej nadrzędnym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców małych i średnich miast i ich gości...

... włączenie ich do aktywnego udziału w życiu swojej społeczności, radość, zdrowie, powrót do tradycji. Międzynarodowa Sieć Miast Cittaslow zrzeszająca na początku swojej działalności włoskie miasta Bra, Greve in Chianti, Orvieto i Positano rozrosła się do kilkudziesięciu miast rozsianych tak po całych Włoszech, jak i za granicą. Udział w tej organizacji oznacza konieczność poszanowania wymagań kwalifikacyjnych, między innymi wspieranie tradycyjnych lokalnych potraw, gościnności i historycznej roli miast.


Przedstawiciele samorządu krotoszyńskiego wzięli udział w IV Międzynarodowym Zgromadzeniu Miast Cittaslow, które odbyło się w dniach 24-25 czerwca 2011 roku w Lidzbarku Warmińskim, by poznać idee i filozofię życia Cittaslow, doświadczenia miast zrzeszonych w tym ruchu i ich ponad 140 reprezentantów z całego świata.


Aby osiągnąć status Cittaslow, miasto musi zaakceptować i realizować wytyczne organizacji Slow Food i pracować nad poprawą atmosfery (dosłownie i w przenośni) oraz chronić lokalne środowisko i dziedzictwo. W momencie rozpoczęcia starań o członkowstwo niektóre z celów mogą już być spełnione. Jakkolwiek inne zmiany mogą zawsze być wprowadzone i zastosowane w trakcie akcesji, korzystając z doświadczenia miast należących już do „rodziny Cittaslow”. Programy  realizowane przez Międzynarodową Sieć Miast Cittaslow dotyczą recyklingu, plantacji charakterystycznych dla danego terenu roślin, produkcji zdrowej żywności, wychowania prozdrowotnego już od przedszkoli, promowania lokalnych produktów oraz wydawania informacji dla turystów, które zapewnią im niepowtarzalne przeżycia.


Slow - nie oznacza powolnego rozwoju, to raczej ucieczka od chaosu życia i niezdrowego pędu, w którym nie zauważa się istotnych wartości. To powrót do tradycji, rozwój duchowy i artystyczny przy wykorzystaniu najnowszych technologii, odkryć naukowych i wpływu środowiska na nasze życie, a przede wszystkim szansa na to aby następne pokolenia mogły doświadczyć piękna Ziemi niezniszczonej przez negatywne działania człowieka.

Hasła kluczowe Cittaslow to zdrowie, zdrowa żywność, czyste powietrze, obcowanie z naturą, aktywny wypoczynek, zrównoważony rozwój, wysoka jakość życia, poszanowanie tradycji, propagowanie idei zdrowego życia, produktów regionalnych, współzależność między miastem a wsią, uniknięcie negatywnych skutków rozwoju gospodarczego, zapewnienie przyszłości następnym pokoleniom.


Przynależność do „rodziny Cittaslow” przynosi korzyści, których nie sposób przeliczyć na pieniądze. Dobro naszej przyszłości jest przecież bezcenne. Należące do sieci miasta wspierają się, dzielą swoimi doświadczeniami (dzięki temu unikają błędów poprzedników) i wspólnie przygotowują projekty, które oprócz wartości niemierzalnych przez ekonomistów przynoszą również te wymierne. Polskie miasta zrzeszone w Polskiej Krajowej Sieci Cittaslow szeroko promują swoją historię, zabytki, tradycyjną kuchnię i produkty regionalne.

Wstąpienie do Cittaslow wymaga zaangażowania całego społeczeństwa. Filozofia Cittaslow dotyczy każdego mieszkańca biorącego udział w projekcie miasta, dlatego niemożliwe jest wprowadzenie jej w życie bez pozytywnego zaangażowania ogółu.

(naw)


fot. Sylwia Nawrocka

2_400_14

dsc09577b__400

dsc09605b_400

dsc09627__400_14


ikona daty01-07-2011, 15:19 ikona wyświetleń1778
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt