Od 27 do 31 lipca przebywała w Krotoszynie delegacja z tureckiego miasta partnerskiego Bucaku. Pobyt Turków w naszym mieście wynikał z realizacji przygotowanego przez Bucak projektu...
... dofinansowanego przez Unię Europejską. Jego tematem było szkolenie producentów rolnych i akwakultury z marketingu i dostępu do informacji. Projekt był realizowany przy udziale trzech zagranicznych partnerów: polskiego (Krotoszyn), hiszpańskiego i włoskiego. Każdego z partnerów odwiedziła grupa 20 mieszkańców Bucaku i okolic, główny ich trzon stanowili rolnicy i osoby związane z rolnictwem. Podczas kilkudniowego pobytu Turcy starali się poznać nowe, stosowane przez polskich rolników rozwiązania dotyczące upraw i hodowli oraz poznać standardy rynku europejskiego. Wiedza ta ma służyć ułatwieniu i zacieśnianiu współpracy z krajami unijnymi.
Zgodnie z ustalonym programem grupa turecka odwiedziła w Krotoszynie trzy gospodarstwa rolne: pp. Blandyny i Leopolda Krakowskich w Biadkach, pp. Danuty i Marka Osuchów w Jasnym Polu oraz p. Damiana Kaźmierczaka w Brzozie. W podkrotoszyńskich gospodarstwach goście zwrócili uwagę na ład i porządek w obejściu oraz na maszyny rolnicze, które oglądali z dużym zainteresowaniem. O bardzo higienicznym procesie produkcji mówili podczas zwiedzania Zakładów Mleczarskich Nutricia. Z ciekawością zapoznali się z zasadami funkcjonowania grup producenckich: Zrzeszenia Producentów Trzody Chlewnej Pro-Agro, Krotoszyńskiej Spółdzielni Producentów Wołowiny Krot-Agro i Grupy Producentów Rolnych Krot-Plon, oraz z działalnością krotoszyńskiego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, odwiedzając te organizacje w ich siedzibach. Podczas pobytu Turków w Domu Rolnika w Bożacinie swoją historię i osiągnięcia zaprezentowało bożacińskie Koło Gospodyń Wiejskich. Natomiast na spotkaniu w Urzędzie Miejskim z funkcjonowaniem Wielkopolskiej Izby zapoznali ich: szefowa powiatowego biura Kazimiera Bardzik oraz przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Szczotka.
Bucak i rejon Budur, w którym leży miasto, zajmują ważną pozycję na rolniczej mapie Turcji. Mieszkają tam producenci sale – składnika używanego do produkcji lodów i napojów, oraz dostawcy jednej z odmian fig. W rejonie Bucaku funkcjonuje wiele organizacji spółdzielczych zajmujących się nawadnianiem, rolnictwem, rybołówstwem, sadownictwem, warzywnictwem oraz produkcją wyrobów mlecznych.
(eliz)