Katarzyna Patryniak, uczennica Gimnazjum nr 4 wraz kilkudziesięcioma koleżankami i kolegami na pokładzie żaglowca „Fryderyk Chopin” wyruszyła w rejs na Małe Antyle.
Kasia w dzień wypłynięcia żaglowca miała całodzienną służbę w kambuzie (codziennie trzy osoby z załogi pomagają w przygotowywaniu posiłków). Tylko na chwilkę, tuż przed porannym apelem, zeszła na brzeg by pożegnać się z rodzicami.
15,16.09.2011
Przyjazd młodzieży i mustrowanie (zakwaterowanie) na żaglowcu. Młodzież ształuje prowiant na żaglowiec. Mesa załogowa jako stanowisko tranzytowe do ładowni. Dziesięć ton żywności i innych drobiazgów kuchennych, rękami młodych żeglarzy, jak po sznureczku w ciągu dwóch dni, trafiło do ładowni, w tym 50 kilowe worki z mąką. Na koniec jeszcze tankowanie wody pitnej, ostatnie porządki na pokładzie i żaglowiec w późnych godzinach wieczornych gotowy do rejsu. Odżyły przyjaźnie zawiązane niespełna rok temu podczas przerwanego rejsu, pielęgnowane jednak w ciągu roku podczas spotkań w różnych częściach Polski. Dziś są znów na pokładzie swojego żaglowca STS Fryderyk Chopin, odnowionego, w dobrej formie, gotowego do podróży.
17.09.2011
8.00 apel całej załogi na rufie żaglowca i podniesienie bandery, zaraz po tym uroczystym momencie załoga rozeszła się na swoje stanowiska, rozpoczęto manewr odchodzenia żaglowca od kei.
8.15 Chopin rzucił cumy i od razu w kanale postawił wszystkie żagle. Młodzież ochoczo wspinała się na reje i skrupulatnie wypełniała swoje obowiązki przy żaglach na oczach rodziców i kamer telewizyjnych.
Planowana trasa rejsu:
Etap I-szy do portu Falmouth w Kornwalii Anglia przez zalew szczeciński na Bałtyk, wokół wyspy Rugia wpłyną do kanału Kilońskiego a z niego na Morze Północne i dalej Kanałem La Manche do Falmouth – portu do którego Chopin był scholowany po stracie masztów (październik 2010) i w którym żaglowiec był remontowany do czerwca 2011.
Kolejne etapy - docelowo przez Ocean Atlantycki na Karaiby, po drodze: Wyspy Kanaryjskie, Madera, Wyspy Zielonego Przylądka
O szkole pod żaglami:
Na żaglowcu od pierwszego dnia od wypłynięcia rozpoczęła się nauka wg programu klasy III gimnazjum. Każdego dnia młodzież będzie uczyć się w systemie 5 godzin lekcyjnych do południa, nauka indywidualna po południu, przerwy na alarmy do żagli (cała załoga wychodzi na pokład i na reje). Lekcje trwają tyle dni ile żaglowiec płynie, czas wolny młodzież ma kiedy stoją w porcie – jest to czas na odpoczynek i zwiedzanie.
(edypa)