Pomysł postawienia pomnika upamiętniającego partyzantów AK pod dowództwem ppor. Zygmunta Borostowskiego narodził się w Zespole Szkół w Benicach już w zeszłym roku.
26 maja 1946 roku pod Benicami członkowie partyzanckiego oddziału „Bora” starli się z siłami bezpieczeństwa ówczesnego rządu polskiego. W następstwie walki zbrojnej oraz wskutek represji pobitewnych zginęła większość partyzantów.
Jak wyjaśniła dyrektor benickiej placówki edukacyjnej Sabina Rybakowska, idea pomnika spotkała się z przychylnym przyjęciem mieszkańców wsi, wsparły ją także gminne władze samorządowe. W jej realizację włączył się również ks. proboszcz Adam Gmerek, udostępniając salę plebanii na spotkania pomysłodawców i realizatorów. Pomnik udało się postawić dzięki staraniom benickich nauczycieli, którzy zajęli się załatwianiem związanych z tym spraw urzędowych i treścią napisu pamiątkowego oraz wyszukali wspólnie z uczniami głaz nadający się do umieszczenia tablicy pamiątkowej. Szczególnie dużo czasu sprawie budowy pomnika poświęciły dwie panie z grona nauczycielskiego: Bogumiła Pawlik-Berek i Agnieszka Ryba. Duże znaczenie miało także wsparcie sponsorów: jeden przetransportował olbrzymi kamień na miejsce wyznaczone przez szkołę, inny przygotował tablicę z napisem, potrzebne było także uporządkowanie otoczenia pomnika, czyli położenie kostki, obsadzenie zielenią. Czas poświęcony na załatwianie spraw formalnych i realizację projektu młodzi beniczanie poświęcili na zdobycie i poszerzenie swojej wiedzy o wypadkach sprzed 66 lat.
Odsłonięcie pomnika w Benicach upamiętniającego żołnierzy oddziału „Bora” odbyło się 25 października br.
Tło historyczne wydarzeń przedstawił na miejscu Daniel Szczepaniak, historyk z krotoszyńskiego muzeum i krewny Kazimierza Szczepaniaka, zastępcy dowódcy oddziału. Głos zabrali także sołtys Jan Zych oraz krotoszynianin dr Janusz Urbaniak.
Do odsłonięcia postumentu poproszono burmistrza Juliana Joksia, sołtysa Benic Jana Zycha, dyrektor Sabinę Rybakowską i przedstawicielkę samorządu uczniowskiego. Po poświęceniu pomnika i wygłoszeniu apelu poległych wiązanki kwiatów w nowym miejscu pamięci złożyli reprezentanci władz samorządowych gminy, powiatu, biura poselskiego oraz instytucji i organizacji.
Potem dyrektor szkoły zaprosiła zebranych do szkoły na okolicznościowy program artystyczny. Wszyscy uczestnicy spotkania zostali też obdarowani okazjonalnym Kurierem Benickim, zawierającym informacje o wydarzeniu bitewnym sprzed lat.
(eliz)