Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Henryka Jordana.
Trzeciego grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Również w Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Henryka Jordana uczczono tak ważny i wyjątkowy dzień – wyjątkowy szczególnie dla naszej szkoły – szkoły z oddziałami integracyjnymi.
W imprezie integracyjnej udział wzięli nie tylko uczniowie klas integracyjnych, dyrekcja i nauczyciele, ale również rodzice, absolwenci oraz zaproszeni goście m.in.: senator RP Andżelika Możdżanowska, poseł RP Maciej Orzechowski, wiceburmistrz Krotoszyna Ryszard Czuszke, przewodnicząca Rady Miejskiej w Krotoszynie Zofia Jamka, radni Rady Miejskiej w Krotoszyna, dyrektorzy szkół i przedszkoli, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń działających na rzecz osób niepełnosprawnych, gospodarz „Parcelek” Stanisław Szpoper z małżonką oraz wielu innych.
Obecnie w naszej szkole uczy się 41 dzieci z różnymi niepełnosprawnościami: upośledzeniem umysłowym, niepełnosprawnością ruchową, niedosłuchem, niedowidzeniem, a także niepełnosprawnością sprzężoną. Zatem celem obchodów Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych było zarówno promowanie zrozumienia problemów niepełnosprawnych przez osoby zdrowe, jak również organizowanie wsparcia dla ich godności, praw i dobra.
W atmosferę tego wyjątkowego dnia wprowadził wszystkich film pt. „Moja szkoła, twoja szkoła, nasza szkoła”, który przedstawiał funkcjonowanie uczniów niepełnosprawnych w naszej szkole i którego głównymi bohaterami byli uczniowie naszej szkoły, których święto obchodziliśmy.
Następnie barwnym i widowiskowym happeningiem rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. W celu pokonania muru problemów, trosk i przeciwności, z którymi muszą radzić sobie osoby niepełnosprawne uczestnicy podzieleni zostali na trzy załogi okrętów
(w których skład wchodzili również zaproszeni goście). Wszyscy razem ruszyli w burzliwy rejs w poszukiwaniu skarbu. Czas umilały także śpiewy i tańce małych piratów – uczniów klas I-III SP.
Po wielu przygodach i pokonaniu straszliwych labiryntów śmiałkom udało się zdobyć skarb, którym okazała się DOBRA WOLA! Skarb zadziałał i stał się najcenniejszym skarbem, gdyż pozwolił zburzyć cały mur problemów i przeciwności. Rejs zakończyła wspólna, finałowa piosenka wszystkich ludzi dobrej woli.
Rejs dobiegł końca, ale impreza trwała nadal. Dzieci i dorośli mogli zjeść słodkie co nieco oraz dać upust swojej wyobraźni uczestnicząc w zajęciach artystycznych m.in. wspólnym malowaniu obrazu, lepieniu z gliny itp. Jedną z atrakcji był także tor przeszkód do jazdy ekstremalnej na wózku. Po pokazie umiejętności absolwenta szkoły swoich sił próbowali również uczniowie, mieszkańcy miasta, a nawet radni.
Dzień ten okazał się bardzo ważny, ponieważ pozwolił zrozumieć, że niepełnosprawni są tacy sami jak my, niczym się od nas nie różnią. Potrzebują miłości, radości i ciepła. Chcą żyć na równi z nami i mieć takie same szanse rozwoju. Warto pamiętać, że niepełnosprawni żyją wokół nas każdego dnia, a skarb jakim jest DOBRA WOLA może być w każdym z nas…
Martyna Włoch