Stowarzyszenie Miłośników Muzyki zaprasza na koncert z cyklu IN Regenerationem ZESPOŁU COLLEGIUM VOCALE z Bydgoszczy...
...który odbędzie się 26 grudnia 2011 r. o godz. 16.45 w kościele pw. św. Jana Chciciela (FARA). W programie: "Kolędy i pieśni bożonarodzeniowe Europy".
Skład zespołu:
Hanna Michalak - sopran
Dorota Sobczak - alt
Radosław Jastak - tenor
Marek Wawrzyniak - bas
Zespół Muzyki Dawnej COLLEGIUM VOCALE Bydgoszcz niedawno obchodził 19 - lecie powstania. Swą działalność rozpoczynał pod patronatem Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Zapał, pasja i niezwykłe zaangażowanie muzyków sprawiło, iż ten wokalny kwartet w krótkim czasie osiągnął profesjonalny poziom wykonawstwa i stał się jednym z czołowych polskich zespołów śpiewających a cappella. Zaowocowało to licznymi zaproszeniami na największe festiwale muzyki dawnej w kraju, a także nagraniem materiału na pierwszą płytę kompaktową.
Ważnym wydarzeniem w rozwoju Collegium Vocale było nawiązanie ścisłej współpracy z zespołem instrumentalistów Ars Nova, kierowanym przez Jacka Urbaniaka - jednego z pionierów secesji muzyki dawnej w Polsce. Wspólnie z nim zrealizowano interesujące projekty, przybliżające
polskim melomanom świat muzyki średniowiecza w interpretacjach nacechowanych dbałością o zachowanie stylu epoki. Było to m. in. Cantigas de Santa Maria, pieśni trubadurów i truwerów, misterium pasyjne czy Missa Notre Dame Guillaume'a de Machaut. Większość z nich została zarejestrowana przez Polskie Radio i II Program TVP, a misterium pasyjne znalazło się na drugim CD zespołu.
Obok koncertów w kraju w takich ośrodkach, jak Warszawa, Kraków, Toruń, Wrocław, Poznań, Collegium Vocale miało okazję prezentować się na estradach Szwecji, Danii, Niemiec i Białorusi. Artyści podejmują działania zmierzające do odzyskiwania zabytków polskiej kultury muzycznej. Po dokonaniu opracowania na bazie starodruków, zaprezentowano podczas V Poznańskiego Festiwalu Mozartowskiego niewy-konywane od ponad 150 lat (!) dzieło kompozytora Kapeli Prymasowskiej Gniezna, Franciszka Ścigalskiego - Requiem.
W 2002 roku Collegium Vocale odebrało nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej "Fryderyk 2001" przyznaną w kategorii "Album Roku - Muzyka Dawna" za płytę z nagraniami pieśni i motetów Wacława z Szamotuł oraz Missa Paschalis Marcina Leopolity. Trzy lata później następna płyta "Jezusa Judasz przedał - polskie pieśni pasyjne" uzyskała kolejną nominację do nagrody Fryderyka.
Koncert finansowany jest ze środków pozyskanych z otwartych konkursów ofert na zadania Urzędu Miejskiego w Krotoszynie oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego