Apteka, która zawarła umowę z NFZ zrealizuje receptę refundowaną nawet jeśli brak na niej informacji o stopniu odpłatności lub identyfikatora oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
W niedzielę, 1 stycznia weszła w życie nowa lista leków refundowanych. Medykamenty po raz pierwszy mają stałe ceny i marże. Ponadto apteki nie będą mogły reklamować swoich usług, a leki refundowane będą sprzedawane tylko w aptekach, które podpisały umowę z NFZ.
Aby uzyskać informacje dotyczące najbliższych aptek, w których można kupić leki należy skontaktować się z Wielkopolskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ. Dzwoniąc pod bezpłatne numery 800-800-805 (tylko dla połączeń stacjonarnych) oraz (61-194-94 dla tel. kom.) uzyskamy potrzebne nam informacje. Ponadto lista wszystkich aptek, które podpisały umowę z NFZ na realizacje recept refundowanych, będzie dostępna także na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich.
W przypadku braku na recepcie informacji o odpłatności określonej w wykazie leków refundowanych, apteka powinna wydać w przypadku leku występującego w jednej odpłatności, stosując właściwą odpłatność, a w przypadku leku występującego w kilku odpłatnościach – za najwyższą odpłatnością określoną w wykazie. W przypadku braku identyfikatora oddziału NFZ lek powinien zostać wydany po weryfikacji uprawnień pacjenta.
Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej pacjent ubiegający się o udzielenie świadczenia, w tym także o realizację recepty refundowanej jest obowiązany przedstawić dokument potwierdzający prawo do świadczeń. Osoba, która nie będzie posiadała potwierdzenia dotyczącego płatności składek, może złożyć pisemne oświadczenie o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego. Musi ono zawierać jego imię i nazwisko, datę urodzenia, PESEL, nazwę instytucji, która zgłosiła go do ubezpieczenia oraz nazwę odpowiedniego oddziału wojewódzkiego NFZ. Warto dodać, iż pacjent ma obowiązek przyjść później i przedstawić brakujący dokument.
Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma prawa umieszczać na recepcie żadnych informacji dotyczących refundacji leku, np. identyfikatora oddziału wojewódzkiego Funduszu. Dane na recepcie mogą być umieszczone wyłącznie przez osobę uprawnioną (lekarza, felczera), a w przypadku ich niewpisania lub wpisania ich w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z rozporządzeniem − przez osobę wydającą lek.
Warto dodać, iż recepty wystawione przed 1 stycznia 2012 r. będą realizowane zgodnie z odpłatnością określoną w nowej liście leków refundowanych.
* Lista aptek, które będą realizowały recepty od 1 stycznia 2012 roku... (link do NFZ Poznań)
* Źródło: www.maciejorzechowski.pl
[Maciej Orzechowski - wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia]
oraz http://www.nfz.gov.pl - http://www.nfz-poznan.pl/
Zobacz także: Ile zapłacisz za LEKI...