17 lutego swoje posiedzenie miała Komisja Budżetowo-Gospodarcza Rady Miejskiej w Krotoszynie, natomiast 20 lutego – Komisja Społeczna.
Oba gremia, zgodnie z ustalonym porządkiem spotkań, zaopiniowały projekty uchwał zaplanowanych na obrady Rady Miejskiej 23 lutego. Projekt uchwały o wydzierżawieniu nieruchomości gminnych na okres do trzech lat dotyczył kilku spraw: gruntu w Dzierżanowie, na którym stoi prywatny lokal handlowy, nieruchomości rolnej w Osuszy, garażu przy ul. Fabrycznej, lokalu wynajmowanego na biuro przez Związek Gmin Zlewni Górnej Baryczy oraz lokalu w budynku kina. Obie komisje zaakceptowały projekt.
Nie było zastrzeżeń także wobec projektu uchwały o nadaniu nazwy ulicy i rondu, co było związane z nienazwaną dotąd ulicą łączącą się z Rolniczą oraz, drugie, z rondem na skrzyżowaniu ulic Łąkowej i Bolewskiego. Pierwsze z nich miałoby się nazywać ulicą Zbożową, drugie - rondem Władysława Rybakowskiego.
Projekt uchwały dotyczącej zwiększenia udziałów Miasta i Gminy w Samorządowym Funduszu Poręczeń Kredytowych związany jest z utrzymującym się zapotrzebowaniem naszych lokalnych firm na kredyty i łączące się z nimi poręczenia. Dotychczasowa wartość gminnych udziałów w Funduszu wynosi 1 mln 150 tys. złotych. Członkowie obu komisji zgodzili się z projektem, który proponuje podwyższenie udziałów do 1 mln 400 tys. złotych.
Potrzebę wyemitowania obligacji gminnych uzasadniał skarbnik Grzegorz Galicki. Projekt uchwały mówiący o obligacjach wartości 11 milionów złotych spotkał się również z akceptacją obu komisji.
Nieco odmiennie zareagowały komisje na projekt uchwały o zmianach w budżecie wynikających ze zwiększenia dochodów oraz rozdysponowania tego wzrostu. Był on związany z przedstawioną przez skarbnika na obu posiedzeniach autopoprawką burmistrza. Komisja społeczna po uzyskaniu wszystkich niezbędnych wyjaśnień zaakceptowała poprawiony projekt jednogłośnie. Kilku członków komisji budżetowo-gospodarczej miała natomiast zastrzeżenia wobec samej autopoprawki, która wynikała z dotacji na projekt chroniący mieszkańców przed wykluczeniem cyfrowym. Jego najbardziej spektakularnym efektem było zakupienie dla krotoszynian stu laptopów z dostępem do Internetu. Samorząd zrealizował to zadanie w zeszłym roku, ale obiecane 760 tys. złotych wpłynęło dopiero w lutym. Burmistrz sugerował wydanie dodatkowej kwoty m.in. na rozwój bazy kulturalno-rekreacyjnej na wsiach, z czym nie wszyscy członkowie komisji się zgodzili. Proponowali przeznaczenie lwiej części dotacji na budowę gminnych dróg. Po dłuższej debacie nad obydwoma rozwiązaniami treść uchwały wraz z autopoprawką burmistrza została zaakceptowana większością głosów.
W programie obrad komisji społecznej znalazła się także informacja na temat współpracy naszej gminy i stowarzyszeń z miastami partnerskimi w latch 2008 –2011. Członkowie drugiej komisji zapoznali się z informacją dotyczącą egzekucji obciążeń podatkowych i dochodów budżetowych gminy.
(eliz)