Jak dbać o własne bezpieczeństwo i ratować się w sytuacji zagrożenia, tłumaczył obrazowo młodym krotoszynianom Łukasz Rabenda, specjalista ds. BHP.
Spotkanie odbyło się w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej i było jednym z wielu ciekawych, zorganizowanych przez placówkę dla dzieci podczas ferii.
Dewiza spotkania brzmiała „Żyj bezpiecznie – bezpieczeństwo na co dzień w domu i w szkole”. Uczennice ze Szkoły Podstawowej w Gorzupi zademonstrowały pod kierunkiem nauczycielki Beaty Ulatowskiej pokaz pierwszej pomocy.
Łukasz Rabenda, wykorzystając do uzupełniania swoich słow obrazy i filmy z projektora, objaśniał dzieciom, jak należy się zachować podczas rozmaitych groźnych sytuacji, np. w kontakcie z osami, zgubiwszy się zimą w lesie, podczas pożaru w mieszkaniu czy w razie ataku psa. Uczestnicy ćwiczyli przyjmowanie tzw. pozycji żółwia, która ogranicza skutki psiego ataku, bo pozwala na częściową ochronę ciała. Dowiedzieli się też, jak należy postępować podczas pożaru, by zminimalizować poparzenia ciała, chronić drogi odechowe i ugasić płonącą odzież. Zachęceni przez prowadzących: pana Łukasza i bibliotekarkę Marlenę Nabzdyk, opowiadali o niebezpiecznych sytuacjach z własnego życia i swoim wówczas zachowaniu. Wszyscy uczestnicy wspólnie analizowali te przypadki i ustalali, czy bohater danej sytuacji postąpił właściwie.
Potem odbyły się ćwiczenia w parach z udzielania pierwszej pomocy.
(eliz)