Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej w Krotoszynie
POZYTYWNE WIBRACJE
'Nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją...'
27–28 sierpnia 2004 r. (piątek – sobota)
Miejsce: PLAC OBOK MUZEUM
27 sierpnia 2004 r. (piątek), od godz.18.00 wystąpią:
- Zespół 'Z Piotra i Pawła' (Krotoszyn)
- POMOC DUCHOWA (Krotoszyn)
- MATE.O (cała Polska)
28 sierpnia 2004 r. (sobota), wystąpią:
od godz. 11.00 do 14.30 - program dla DZIECI:
- Dzieci z Krotoszyna – premiera
- Łobuzy Jezusa z Dębna
od 14.30 do 18.00 – przerwa obiadowa
od 18.00:
- DAMY RADĘ – (Krotoszyn)
- Zespół 'Z krotoszyńskiej FARY' (Krotoszyn)
- HAGADA (Krotoszyn)
- JASCHA LIEBERMAN TRIO (Kraków)
Organizatorzy:
Krotoszyński Ośrodek Kultury ( www.kok.krotoszyn.pl )
Pomoc duchowa
Hagada
Powstanie na razie małego festiwalu "Pozytywne wibracje" wynika z trzech oczywistych faktów:
- fakt pierwszy: w Krotoszynie od wielu już lat funkcjonują z wielkim powodzeniem dwa zespoły, które można zaliczyć do nurtu muzyki chrześcijańskiej. Są nimi: "Pomoc Duchowa" pod wodzą Macieja Sumińskiego i "Hagada" grająca muzykę żydowską. To właśnie te zespoły będą gospodarzami dwóch dni muzycznego spotkania
- fakt drugi: rok temu w Krotoszynie powstał piękny plac, w starej zabudowie miasta, pomiędzy kościołem pw. Św. Piotra i Pawła a budynkiem poklasztornym (dziś muzeum i galeria KOK ). Po remontach elewacji budynków i położeniu przez gospodarza terenu, księdza proboszcza pięknej nawierzchni, zainstalowaniu oświetlenia architektonicznego powstało śliczne miejsce na spotkania artystyczno-kulturalne Krotoszynian i naszych gości
- fakt trzeci: przez już dwuletnią, owocną współpracę w realizacji comiesięcznych koncertów muzyki poważnej z cyklu "In Regenerationem" współtworzonych przez organistę kościoła pw. Św. Piotra i Pawła i przychylność księdza proboszcza, możemy sobie pozwalać na coraz dalej idące, odważne projekty
"Pozytywne wibracje" wynikają więc z naturalnego potencjału naszego miasta. Zdarzy nam się po raz pierwszy, że na jednej scenie zagrają zespoły reprezentujące różne nurty chrześcijaństwa, nawet w naszym średniej wielkości miasteczku. Wzbogacenie o gwiazdy z Polski powoduje naturalny rozrost przedsięwzięcia i może dać świadectwo, że chwalić będziemy tego samego Boga, a od siebie nawzajem możemy uzyskiwać siłę ducha i poznawać różne sposoby uzewnętrzniania tego stanu przez bardzo różne środki muzycznej ekspresji. W tych dwóch dniach będziemy wszyscy razem.
Opisy występujących zespołów:
POMOC DUCHOWA
Zespół powstał w 1979 roku. Założycielami są Maciej Sumiński, Piotr Kałążny i Waldek Witek.
Tak o sobie piszą: "Byliśmy wtedy w ruchu "dzieci kwiatów" i chcieliśmy by nasza muzyka pomagała innym ludziom w poszukiwaniu szczęścia i miłości. (...)Graliśmy wtedy bardzo po amatorsku ( lecz chyba z wielkim przejęciem ), muzykę soft rockową, zbliżoną najbardziej do muzyki zespołu Pink Floyd. Jako ciekawostkę chcę dodać, że trzy z utworów, które już wtedy graliśmy tj : "Przybądź dziś" "Tak leciutko" i "Ono przyjdzie na świat", doczekały się po piętnastu latach swoich chrześcijańskich wersji.
(...)W grudniu 1993 roku weszliśmy po raz pierwszy w życiu do profesjonalnego studia nagrań."
Zespół wydał do tej pory 8 płyt.
daMYradę
Zespół powstał w czerwcu 2004r. Pierwszy występ miał miejsce miesiąc później na festynie "Powitanie lata 2004" . Po występie zespół został zaproszony na "FESTIWAL MUZYKI CHRZEŚĆIJAŃSKIEJ - POZYTYWNE WIBRACJE".
Grają rocka. Zostały zniesione wszelkie podziały między członkami zespołu. Zespół tworzą uczestnicy warsztatów i przyjaciele. Skład:
Wokal: Paweł Kmiecik, Monika Malińska, Maria Paszek, Maria Brodziak, Agnieszka Wasilewska, Iwona Urbańska, Tamburyn: Szymon Pierściński, Grzechotka: Aneta Gałka, Gitara elektroakustyczna: Tomek Piejko, Gitara elektryczna: Maniek, Gitara basowa: Paweł, Prekusja: Clama
Jascha Lieberman Trio
Zespół tworzą: Jascha Lieberman - skrzypce, altówka , Paweł Iwan - akordeon; Roman Ślazyk - kontrabas. Wykonując w różnych zespołach tradycyjną muzykę żydowską, muzykę klasyczną i jazzową, artyści mają w swoim dorobku nagrania telewizyjne, radiowe, CD oraz koncerty w niemal całej Europie i Ameryce Północnej. Na repertuar Jascha Lieberman Trio składa się: tradycyjna muzyka Żydów aszkenazyjskich, muzyka bałkańska, utwory stylizowane na Folklorze żydowskim oraz kompozycje lidera zespołu Jaschy Liebermana. W oryginalnych aranżacjach muzycy sięgają po elementy klasyki, jazzu i muzyki współczesnej. Jascha Lieberman Trio na specjalne zamówienie, wystąpiło między innymi na koncertach dla Romana Polańskiego, Shlomo Mintza, Ronalda Laudera, Filharmoników Londyńskich. Zespół bierze udział w najbardziej prestiżowych europejskich festiwalach muzycznych. Na zaproszenie Martina Engstroema, wicedyrektora A&R Deutsche Grammophon, Jascha Lieberman Trio wystąpiło na festiwalu w Verbier (Szwajcaria, 07.2000), obok takich sław jak Zubin Mehta, Martha Argerich , Mischa Maisky , Nigel Kennedy.
...Gra skrzypcowa Liebermana jest bardzo czuła i wirtuozowska, dźwięk pięknie zaokrąglony, ale również nadający się do zróżnicowanych nastrojów. Słowem interpretacja wszechstronnie urozmaicona i barwna. Również akordeonista Jacek Hołubowski dysponuje nietypową regestracją, której dźwięki wydają się być jakby z innego świata. Kontrabasista Roman Ślazyk grający bardzo melodyjnie i z dużą wrażliwością. Całe Trio dysponuje wspaniałymi umiejętnościami improwizatorskimi i potrafi zaprezentować historie bez słów, bogate w fabułę wrażeniową. Przede wszystkim na uwagę zasługują wolne wprowadzenia, które jawią się prawdziwymi perłami wykonawstwa kameralnego o długiej erudycji europejskiej kameralistyki. Znany światowy hit " Hava Nagilla" znalazł w uduchowionej parafrazie tegoż Tria prawdziwą rezurekcję w królewskim iście przyozdobieniu.
MATE.O
Czyli Mateusz Otremba kompozytor oraz autor tekstów piosenek, wokalista i gitarzysta. Z wykształcenia i zamiłowania fotograf. Nagrał dwie autorskie płyty "Totalne Uwielbienie" i "Jesteś dobry", o których mówi: "…to, co napisałem i zaśpiewałem jest wyjątkowo osobistym wyznaniem w większości skierowanym bezpośrednio do Boga".
Jego utwory weszły na dobre do kanonu piosenek śpiewanych na spotkaniach młodzieżowych, podczas mszy i nabożeństw (np.: "Przyjaciela mam", "Twe drogi").
Od 1998 r. występuje w kraju i za granicą grając kilkadziesiąt koncertów rocznie. Dwukrotnie prowadził uwielbienie dla kilku tysięcy osób na festiwalu SOS w Toruniu. Występował również podczas Festiwalu Muzyki Dobrej w Warszawie, koncertu telewizyjnego organizowanego z okazji urodzin Papieża.
Występuje na stałe jako solista TGD. Wraz z żoną Natalią, kilkakrotnie uczestniczyli w nagraniach koncertów telewizyjnych TGD i Arki Noego. Skład zespołu:
- mate.o - śpiew, gitara elektroakustyczna
- Tomek Lipert - gitara elektryczna
- Irek Głyk - perkusja
- Rober Szydło - gitara basowa
ŁOBUZY JEZUSA
Skład zespołu: Patrycja Kwiatkowska, Weronika Loduchowska, Iza Przytuła, Olaf Przytuła, Monika Wiącek , Anastazja Gamajunowa , Karolina Sączkowska , Zuzanna Walencik , Pamela Nizio , Kamila Janczura, Weronika Pożarska, Karolina Jaczońska , Sara Mroziak , Magda Karasewicz , Magda Andrzejczak, Iza Wróblewska, Paulina Kazimierczuk, Magda Handkowska , Kuba Blachowski, Mateusz Mak, Kuba Maks, Marta Rykowska , Agnieszka Sączkowska , Jola Szczepaniak, Ola Szopa , Kasia Kujawa, Monika Biaduń, Agnieszka Sydorowska , Paula Karasewicz, Marysia Ignaczak , Paulina Bocian , Klaudia Nalepa , Gosia Wykocka, Iza Bielicka ,Ada Kraszewska,
Tomek Wesołowski, Ola Kostrzebska, Bartek Trzciński, Tomek Ujdak, Rafał Lenartowicz, Rafał Galas , Natalia Szczepaniak , Justyna Kurnicka , Magda Telej , Grzegorz Blachowski, Kasia Trela , Asia Kaszuba , Ola Banasiewicz , Agnieszka Chciuk , Diana Wawruszczak , Beata Banasiewicz, Karolina Blachowska.
Anita Mazurkiewicz - gitara basowa
Krzysiek Cabaj - saksofon
Tomek Dziubek - klawisze
Radosław Szczygieł - perkusja, dżembe
Radosław Nowicki - gitara akustyczna, śpiew
oraz gościnnie:
Asia - skrzypce
Wiola - śpiew
Dominik - flet, śpiew
Lena - śpiew
"Zespół skończył 4 lata w maju. Jesteśmy grupą dzieci i młodzieży która modli się, gra w palanta, śpiewa na Mszy a także koncertuje. Ewangelizujemy poprzez muzykę.
Zespół liczy ok. 60 dzieci i młodzieży od lat 4 do 17 + osoby grające.
Gramy przede wszystkim reggae oraz pop, rock, folk, a nawet RAP!!!!"
"Łobuzy Jezusa" to muzykująca grupa dzieci, która pod kierownictwem Radka Nowickiego chwali Pana Boga śpiewem i zabawą. W kategorii dziecięcej grupa ta zdobyła I nagrodę na festiwalu "Echo Miłosierdzia", jaką było nagranie teledysku przez TV Myślibórz. Teledysk ten został wysłany do katolickiego programu "Ziarno", gdzie został bardzo przychylnie odebrany.
Zespół z "Piotra i Pawła"
Zespół parafialny, działa przy kościele pw.Św.Piotra i Pawła w Krotoszynie. W obecnym składzie grupa działa od września 2002r. W jego skład wchodzi młodzież (również spoza parafii), gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych (także uczniowie, absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I St. w Krotoszynie.
Od roku 2003 opiekunem zespołu jest Tomasz Głuchowski - organista parafialny. Zespół gra podczas mszy młodzieżowych, rekolekcji i na koncertach. W programie znajdują się utwory i piosenki religijne w aranżacjach własnych. Skład zespołu:
- Jakub Woźniak (Gonzo) - gitara prowadząca
- Piotr Polowczyk (Polo) - gitara II
- Piotr Fabisiak - gitara III
- Szymon Głuchowski - gitara basowa
- Marta Ratajczyk - skrzypce I
- Katarzyna Kurzawa - skrzypce II
- Krzysztof Szczepański - saksofon altowy
- Małgorzata Mroczek - trąbka
- Dawid Wujczyk - puzon
- Szymon Mey - bębny
- Marta Czachorek - śpiew
- Agnieszka Głuchowska - śpiew
- Aleksandra Kubik - śpiew
- Katarzyna Tysiak - śpiew
- Łukasz Chudziński - śpiew
"Liberi Deo"
Zespół "Liberi Deo" ( z łac. Dzieci Boga) powstał pół roku temu, przy parafii Św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie. W jego skład wchodzi 10 osób: Paulina Biernat, Ania i Karolina Marciniak, Ilona Kulińska, Asia Paluszkiewicz, Ania Ziębińska, Natalia Drygas, Marta Witkowska, Marta Jędrkowiak, Michał Miński.
Opiekunem zespołu jest ks. Eugeniusz Synowiec.
Historia powstania zespołu jest bardzo ciekawa. Jak mówią sami członkowie zespołu- "Powstanie "Liberi Deo" jest małym cudem Bożym". Ks. Eugeniusz poszukiwał zdolnej młodzieży, która pomogłaby w animowaniu śpiewem i grą podczas rekolekcji wielkopostnych dla dzieci i młodziezy ze SP i Gim. Nr 1 i Szkoły Specjalnej nr 6, odbywających się w parafii. Pomysłem księdza zainteresowała się młodzież z tamtejszej wspólnoty, która w ciągu niespełna tygodnia zdołała pozyskać kilka nowych osób do zespołu, w tym także osoby grające.
"Liberi Deo" mogą pochwalić się własnym repertuarem muzycznym. Mają na swoim koncie 6 piosenek, których autorkami są Paulina Biernat i Ania Marciniak. Zespół kieruje swoje zaproszenie do wszystkich, którzy chcą posługiwać Bogu śpiewem i grą na (gitarach, jumbach, flecie, skrzypcch, itp.) instrumentach
HAGADA
Grupa HAGADA istnieje od 11 lat. Zespół składa się z 8 osób.
Prowadzi niekomercyjną działalność muzyczną. Inspiracją dla zespołu jest tradycyjna, religijna muzyka żydowska.
HAGADA miała zaszczyt śpiewać m.in. w Poznaniu na Jom Haszoach i na inauguracji żydowskiej gminy wyznaniowej. W czasie międzynarodowych uroczystości 60 Rocznicy Męczeńskiej Śmierci Janusza Korczaka na terenie obozu zagłady w Treblince.
Na koncertach organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie im. J.Korczaka w ramach programu "Antyschematy" w Borzęciczkach, Koźminie Wlkp., Białej, Radomsku, Żabnie, w uroczystościach rocznicowych organizowanych przez to stowarzyszenie w Warszawie, Kcyni i Grudziądzu.
Zespół wystąpił również na koncertach zorganizowanych przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Izraelskiej w Warszawie, m.in. w Cafe Ejlat z aktywnym udziałem ambasadora Izraela prof. Szewach Weissa, który wielokrotnie wspierał nas swoim głosem w czasie koncertów. Hagada brała również udział w edycji koncertów "Folk Fest" oraz na festiwalu mniejszości narodowych w Dobrodzieniu. Wystąpilismy również na Europejskim Dniu Kultury Żydowskiej w Warszawie na spotkaniach kulturalnych pod patronatem Prezydenta miasta Wrocławia w Muzeum Archidiecezjalnym oraz na najważniejszym festiwalu muzyki w Izraelu w miejscowości Safet i w Jerozolimie.