21 marca w Urzędzie Miejskim w Krotoszynie odbyło się spotkanie dotyczące rewitalizacji centrum Krotoszyna, która ma objąć: Rynek, Mały Rynek, pl. Jana Pawła II, ul. Zdunowską na odcinku od Rynku do ul. Piastowskiej, Kaliską, Gołębią, Piekarską, Wąską, Klasztorną, Farną i Kaszarską.
Na spotkanie zaproszeni zostali właściciele posesji w Rynku. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, reprezentant Urzędu Marszałkowskiego, krotoszyńscy radni, przewodniczący rad osiedlowych oraz dziennikarze.
Gości powitał Franciszek Marszałek, dyrektor Departamentu Inżynierii Miejskiej krotoszyńskiego magistratu. Zaprosił zebranych do obejrzenia prezentacji projektu rewitalizacji centrum miasta. Założenia i plany rewitalizacji omówił projektant, architekt Sebastian Stanisławski, posługując się planszami przedstawiającymi centrum miasta w nowej odsłonie – po rewitalizacji.
Pan Stanisławski wspomniał, że rynek będzie łączył trzy funkcje. Ruch komunikacyjny będzie odbywał się w południowo-wschodniej części. Północny fragment będzie pełnił funkcję reprezentacyjną, zaś zachodnia cześć – rekreacyjną. Główny wjazd na rynek będzie odbywał się ul. Kościuszki, wyjazd zaś – ul. Koźmińską. Nie zmniejszy się liczba miejsc parkingowych na Rynku i Małym Rynku. Północno-zachodnia część Rynku zostanie wyłączona z ruchu, zamknięty zostanie odcinek drogi od ul. Zdunowskiej do ul. Piastowskiej. Zmiana kierunku ruchu nastąpi na ul. Piekarskiej. Do ul. Koźmińskiej będzie można dojechać ul. Farną i Kaszarską. Zamknięty zostanie fragment ulicy Farnej na odcinku od Rynku do Gołębiej.
Przy okazji rewitalizacji wymieniona zostanie instalacja wodociągowa i kanalizacyjna. Centrum zyska też nowe oświetlenie oraz nawierzchnię z płyt kamiennych (kostka). Nawierzchnie ulic Zdunowskiej i Farnej będą nawiązywały wyglądem do ul. Rynkowej.
Projektant nadmienił, że kolorystyka pierzei rynku została uzgodniona z konserwatorem zabytków, podobnie zresztą jak wygląd ratusza, który wg słów projektanta odzyska dawną świetność.
Dyrektor Marszałek wyraził nadzieję, że właściciele kamienic, zlokalizowanych w strefie objętej Lokalnym Programem Rewitalizacji, włączą się w nurt rewitalizacyjny. Tym bardziej, że pojawiają się możliwości skorzystania z preferencyjnych pożyczek oferowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego działającego jako Fundusz Rozwoju Obszarów Miejskich w ramach inicjatywy JESSICA również dla prywatnych budynków. Potem oddał głos przedstawicielom banku.
O inicjatywie JESSICA w Wielkopolsce mówił Paweł Lisowski, dyrektor departamentu Programów Europejskich BGK. Zasady i warunki finansowania inwestycji przy pomocy środków z wspomnianego programu przedstawił Krzysztof Antczak, dyrektor Oddziału BGK w Poznaniu. Bogusław Białowąs, z-ca dyrektora departamentu Usług Agencyjnych BGK, omówił program finansowego wsparcia oraz warunki pomocy finansowej dla inwestorów realizujących przedsięwzięcia termomodernizacyjne, remontowe oraz remonty budynków mieszkalnych w ramach Funduszu Termomodernizacji i Remontów.
(mm)