Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera została zaproszona do udziału w targach innowacji dla bibliotek w Ukrainie. Zorganizowała już je po raz drugi organizacja IREX, realizator programu na rzecz rozwoju bibliotek Bibliomist ( w ramach Global Libraries Fundacji Billa i Melindy Gatesów). Targi odbyły się w dniach 21-22 maja br. w Kijowie, pod hasłem: nowoczesne biblioteki na rzecz rozwoju lokalnych społeczności (Modern Libraries Developing Communities). Polskę reprezentowała dyrektor naszej biblioteki Ewa Bukowska a także dyrektorzy i pracownicy bibliotek z Zielonej Góry, Poznania, Borowa, Czerwonego, Bornego Sulinowa, Nysy, Andrychowa, Wieliczki, Radziechowego Wieprza. Delegację z Polski stanowili także pracownicy Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Warszawie, którzy zarazem byli organizatorami wyjazdu.
W pierwszym dniu targów odbyła się sesja plenarna z udziałem władz rządowych Wiceministra Kultury Ukrainy, przedstawicieli Fundacji Billa i Melindy Gates a także znanego ukraińskiego boksera, Wasilija Kliczko. Następnie przeprowadzono serię warsztatów tematycznych tj. Talk Show w których brała udział reprezentacja z Polski wraz z dyrektorami bibliotek z Rumunii, Mołdawii oraz Kirgistanu. W panelu dyskusyjnym wzięła udział Agata Czarnota-Bajorek dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Wieliczce na temat przestrzeni wokół biblioteki. Biblioteki z Ukrainy oraz z zaproszonych państw prezentowały swoją działalność w wybranych dziedzinach także na stoiskach. Krotoszyn wraz z Andrychowem oraz Zieloną Górą prezentował rozwój ekonomiczny w tym usługi na rzecz zwiększania aktywności na rynku pracy oraz o finansach w bibliotece. Pozostałe tematy przewodnie targów to: turystyka, zdrowie (w tym usługi socjalne), edukacja, młodzież i usługi na rzecz rodziny (np. gry, skype, pomoc prawna).
Była to znakomita okazja, aby oprócz działalności bibliotek promować Polskę i swoje miasta. Cenną informację dla zwiedzających stanowiły wcześniej opracowane i przetłumaczone na język ukraiński materiały. Polskie stoiska cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.
W drugim dniu, organizowanym we współpracy z Narodową Biblioteką Parlamentu Ukrainy, odbyły się dyskusje panelowe i warsztaty, w których nasze biblioteki brały czynny udział. Pierwszą z nich był panel poświęcony obecnej sytuacji bibliotek publicznych na Ukrainie, w tym problemom wydawniczym. Dyskusje na temat trudności z jakim borykają się biblioteki ukraińskie zakończyło optymistyczne wystąpienie Pani Anny Polus z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. C.K. Norwida w Zielonej Górze. Przedstawiła przykłady inicjatyw czytelniczych w polskich bibliotekach.
Ciekawym warsztatem był okrągły stół, przy którym zasiedli polscy bibliotekarze wspólnie z najmłodszymi bibliotekarzami z całej Ukrainy. Mogli wymienić się doświadczeniami i odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących rozwoju i działalności naszych bibliotek.
Udział w targach dostarczył wszystkim uczestnikom wielu wrażeń, interesujących doświadczeń zawodowych, przysłużył się nawiązaniu wielu nowych kontaktów. Dzięki wspaniałej organizacji zarówno ze strony ukraińskiej jak i polskiej, uczestnicy delegacji mogli zwiedzić piękne miasto Kijów.
Tekst: Ewa Bukowska
Zdjęcia: Teresa Zajk