W Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej zakończyły się spotkania w ramach projektu „O Finansach w bibliotece”
Realizatorem programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego, a jego założenia wpisują się w cele Programu Rozwoju Bibliotek.
W ramach projektu powstała multimedialna platforma edukacyjna, na której zostały w sposób bardzo przejrzysty przedstawione wszystkie treści kursu. Projekt był skierowany do osób dorosłych w wieku 50+ („młodsi seniorzy” i seniorzy). Bardzo często osoby te nie potrafią się odnaleźć w świecie postępującej do przodu informatyzacji, a także boją się korzystać z nich. Jednym z celów projektu było więc zwiększenie u osób starszych mieszkających na terenach wiejskich i w małych miastach umiejętności korzystania z usług finansowych, w tym bankowości elektronicznej.
Na początku biblioteka musiała złożyć wniosek i zakwalifikować się do uczestnictwa w kursie. Następnie dwoje bibliotekarzy Anna Sobczak i Marcin Laska wzięło udział w dwudniowym szkoleniu odbywającym się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, podczas którego została im zaprezentowana cyfrowa platforma kursowa. Pozostało już tylko zebrać grupę seniorów chcących poszerzyć swoje umiejętności i przeprowadzić z nimi spotkania.
Dzięki uprzejmości Firmy Komputerowej Hardbit, która nieodpłatnie wypożyczyła laptopy na spotkania, mogły się one odbyć w jednej grupie. Bardzo serdecznie dziękujemy.
W bibliotece w projekcie udział wzięły 23 osoby, które miały okazję uczestniczyć w zajęciach na temat:
1. Jak racjonalnie gospodarować domowym budżetem?
2. Bank przez Internet – jak założyć e-konto i robić przelewy przez Internet?
3. Kredyty, lokaty i karty – jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową?
4. Jak wybrać polisę ubezpieczeniową?
5. Bank centralny a inne banki – czy stopy procentowe mają wpływ na nasz budżet domowy?
Największym zainteresowaniem wśród uczestników cieszył się temat dotyczący bankowości elektronicznej. Wiele z osób bało się tego sposobu zarządzania swoimi pieniędzmi. Jednak po zajęciach zmienili zdanie i postanowili założyć sobie konta elektroniczne. Zobaczyli bowiem bardzo wiele korzyści płynących z posiadania ich. Nauczyli się też, jak z nich korzystać i jak nie bać się samemu wszystko robić. W anonimowym podsumowaniu kursu seniorzy pisali:
„... Wykłady nie są tak bardzo stresujące, jak można się było spodziewać… Wszystko jest lepiej niż dobrze”
„… Bardzo podoba mi się takie spotkanie, miła atmosfera. Pozytywna opinia o prowadzącej, wszystko mi się podoba”
„…Każda forma kursu, który pozwala osobom w starszym wieku poszerzyć wiedzę „komputerową” jest dobrą i pozytywną. Kurs prowadzony jest w sposób spokojny, kompetentny i pozwalający wszystkim nadążyć za prelegentką, która służy pomocą, co pozwala uczestnikom na dobre samopoczucie”
„…Można przeanalizować dokładnie swoje finanse i nauczyć się lepiej funkcjonować i robić mniej błędów”
„… Uświadomienie zasad budżetu domowego bardzo dobre i przydatne…ciekawe filmy poszerzające wiedzę”
„…Wprowadzenie w temat oszczędzania i wydawania pieniędzy – super”
„..Sporo nowych wiadomości o kredycie, informacje o kartach i ostrzeżenia bardzo przydatne w życiu”
Większość uczestników prosiła o to, by w przyszłości organizować kolejne spotkania tego typu, gdyż podczas tych bardzo wiele się dowiedzieli oraz miło spędzili czas i chcieliby więcej.
Ze swojej strony serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, za zaangażowanie i chęci do pracy.
Tekst: Anna Sobczak
Zdjęcia: Marcin Laska