18 września br. w Urzędzie Miejskim w Krotoszynie odbyło się spotkanie związane z upamiętnieniem ofiar nalotu lotnictwa niemieckiego na pociąg ewakuacyjny Krotoszyna na dworcu kolejowym w Kole 2 września 1939 r.
W spotkaniu wzięli udział: Tomasz Nuszkiewicz, sekretarz Urzędu Miejskiego w Kole, Grzegorz Mokrzycki, przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, Ryszard Czuszke, zastępca Burmistrza, Franciszek Marszałek, dyrektor Departamentu Inżynierii Miejskiej, Michał Kurek, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa oraz historycy-regionaliści: Edward Jokiel i Antoni Korsak.
Spotkanie było wynikiem ustaleń przyjętych podczas pobytu Wówczas to delegacji samorządu Krotoszyna w Kole w związku z 70 rocznicą tego zdarzenia. podkreślono potrzebę ustalenia nazwisk ofiar nalotu oraz godnego ich upamiętnienia w formie imiennych tablic na pomniku. Władze Koła zorganizowały konkurs na nowy pomnik na zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym w Kole. Obie strony zobowiązały się podjąć stosowne działania na rzecz realizacji tego przedsięwzięcia. 3 października br. konkurs ten zostanie rozstrzygnięty. Do komisji konkursowej zostali zaproszeni również przedstawiciele samorządu naszego miasta.
W 1939 r. w związku napiętą sytuacją w stosunkach z III Rzeszą, przewidywano sformowanie pociągów ewakuacyjnych dla rodzin wojskowych, urzędników, kolejarzy na przewidywane zaplecze frontu. Z Krotoszyna pociąg odjechał w godzinach popołudniowych 1 września. Jego trasa prowadziła przez Koźmin, Jarocin, Konin. 2 września podczas postoju w pobliżu dworca kolejowego w Kole został najpierw zbombardowany przez samoloty niemieckie, a następnie pasażerowie pociągu zostali ostrzelani przez lotników z broni pokładowej. Z tego transportu zginęło co najmniej sto kilkadziesiąt osób oraz dalszych kilkadziesiąt, które zmarły z ran w szpitalu w Kole. Dalsza trasa pociągu wiodła przez Warszawę do miejscowości Narol pod Lwowem.
Dotychczas znana jest imiennie tylko część ofiar nalotu. Aby ustalić nazwiska pozostałych osób powołano zespół historyków-regionalistów w składzie: Edward Jokiel, Antoni Korsak i Michał Pietrowski (Koźmin Wlkp.).
Zwracamy się z prośbą do mieszkańców powiatu krotoszyńskiego o pomoc w ustaleniu nazwisk ofiar. Ponadto prosimy o zgłaszanie danych osób, które przeżyły nalot w celu uzyskania pełniejszych danych ewakuowanych rodzin oraz dalszych informacji o tym zdarzeniu. Wkrótce zostanie opublikowany wykaz znanych dotychczas ofiar i pasażerów pociągu ewakuacyjnego.
Edward Jokiel, Antoni A. Korsak, Michał Pietrowski
Dane kontaktowe:
Edward Jokiel: tel. 693 996 966, ;
Antoni Korsak: tel. 514 312 848
;
Zdjęcia z wizyty delegacji krotoszyńskich samorządowców w Kole w 2009 r. (z archiwum A. Korsaka)