Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45826848
Wiadomości
24.09 - galeria zdjęć z uroczyst. odsłonięcia Tablicy na Szańcu Pamięci

W piątek 24 września 2004 r. o godz. 17.00 odbyła się uroczystość odsłonięcia Tablicy na Szańcu Pamięci Żołnierzy 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, na skraju Lasu Miejskiego (ul. Bolewskiego - Gajowa).

Rozpoczynający uroczystość i witający wszystkich burmistrz Julian Jokś przypomniał obecnym, że to właśnie w tym miejscu 1 września 1939 roku żołnierze 56 Pułku Piechoty Wlkp. rozpoczęli swój chwalebny szlak bojowy w kampanii wrześniowej, broniąc Krotoszyna przed agresją niemiecką. 65 lat temu stały w tym miejscu drewniane schrony i umocnienia. Broniący tego punktu oporu przed wrogiem I Batalion 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej pod dowództwem kapitana Jana Błyskosza zdołał utrzymać pozycję przez cały dzień. Dopiero o godz. 20.00 wycofał się w kierunku Prosny, co było zgodne z planami obrony. Wchodzący w skład 25 Dywizji Kaliskiej 56 Pułk Piechoty Wielkopolskiej wziął następnie udział w bitwach w rejonie Prosny, nad Bzurą, w Puszczy Kampinoskiej oraz w walkach w obronie stolicy. Walczył aż do końca.

Pułk synów Ziemi Krotoszyńskiej - liczący 1 września '39 roku 3600 osób - odniósł w czasie wrześniowej kampanii poważne straty: zginęło 17 oficerów i 70 szeregowców, zaginęło 200 żołnierzy, 1200 było rannych. W rozkazie pożegnalnym, po kapitulacji, gen. Juliusz Rómmel nazwał 56 Pułk Piechoty Wlkp. najdzielniejszym z dzielnych, a pułkowy sztandar odznaczono Krzyżem Kawalerskim Virtuti Militari.

Na odsłonięcie tablicy na Szańcu Pamięci przybyli żołnierze 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, kombatanci uczestnicy II wojny światowej. Gośćmi byli także przedstawiciele wojewody wielkopolskiego i Urzędu Marszałkowskiego, Leszek Kulka - starosta krotoszyński, Stanisław Szczotka - przewodniczącego Rady Powiatu, przewodniczący rad miejskich i gminnych, burmistrzowie i wójt z terenu powiatu krotoszyńskiego, radni Rady Powiatu oraz Rady Miejskiej w Krotoszynie, przedstawiciele partii, organizacji, stowarzyszeń wraz z pocztami sztandarowymi, dyrektorzy szkół, zakładów pracy i instytucji z terenu Miasta i Gminy Krotoszyn, młodzież, wychowawcy, harcerze i inni mieszkańcy gminy.

Poniżej galeria zdjęć: x20 fot. Adam Augustyniak


Msza św. polowa w intencji poległych i zmarłych
żołnierzy 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej


Wystąpienie Burmistrza Krotoszyna - Juliana Joksia


Odsłonięcie Tablicy na Szańcu Pamięci


Poświęcenie Szańca Pamięci


Składanie wiązanek kwiatów


Apel Pamięci Żołnierzy 56 PP Wlkp. - dr Edward Jokiel


Wspomnienie i pamięć Września 1939 r. - Antoni Korsak


Sypanie Szańca Pamięci

Szczegółowy program uroczystości...

Informacja ukaże się także w Głosie Wielkopolskim
w dniu 2 października 2004 r.

ikona daty26-09-2004, 16:56 ikona autoraConcept INTERMEDIA ikona wyświetleń2376
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt