Od 30 września do 3 października 2004 roku delegacja z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie gościła w Berufsbildende Schulen Lingen w Niemczech. Podstawowym celem wizyty było zapoznanie się ze szkołą BBS Lingen oraz omówienie i ustalenie warunków współpracy i wymiany uczniów w ramach współpracy partnerskiej.
W skład delegacji weszli:
- Janusz Bartoszewski - dyrektor szkoły
- Iwona Szczuraszek
- Dariusz Włodarczyk
- Przemysław Wójcik
Członkowie delegacji mogli zapoznać się z systemem kształcenia zawodowego w Niemczech, uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych, zwiedzić szkołę i poznać bazę dydaktyczną szkoły niemieckiej.
Dyrektorzy, a także członkowie kierownictwa obydwu szkół partnerskich omówiły zasady współpracy oraz wymiany uczniów. Uzgodniono, że w między naszymi szkołami będzie organizowana wymiana młodzieży i nauczycieli w ramach praktyk zawodowych. Ustalono także, że szkoły wezmą wspólnie udział w programach edukacyjnych takich jak Sokrates, czy Leonardo.
Wyjazd był także okazją do przedstawienia naszego miasta, powiatu oraz firm, instytucji i organizacji działających na naszym terenie. Delegacja przekazała liczne materiały promujące nasz region oraz szereg krotoszyńskich firm.
Po owocnych rozmowach był także czas na krótki program kulturalny. Znalazło się w nim zwiedzanie zabytkowego miasta Lingen, po którym oprowadzali Kivelingen. Kivelingen są stowarzyszeniem skupiającym w swoich szeregach wyłącznie kawalerów. Początek historii tego bractwa sięga średniowiecza i jest datowany na 1372 rok, kiedy to Kivelingen spełniali rolę strażników miejskich.
Po zwiedzaniu miasta delegacja zapoznała się z nieco smutniejszą historią całego regionu Emsland, zwiedzając Moormuseum (muzeum torfu) w miejscowości Grosse Hesepe oddalonej od Lingen o około 20km. Ponieważ niemal cały obszar Emsland jest położony na torfowiskach to do lat 50-tych ubiegłego stulecia był bardzo biednym obszarem Niemiec, charakteryzującym się dużą śmiertelnością wśród mieszkańców i biedą. Przysłowie, które pochodzi z tamtych czasów oddawało prawdę o trudach życia na tych terenach: 'po pierwsze śmierć, po drugie bieda, po trzecie chleb'. Dopiero w trzecim pokoleniu ludzie mieli jako takie warunki egzystencji i w miarę dostatnie życie. Wprowadzenie w latach 50-tych Planu Marshalla (European Recovery Program) i liczne inwestycje w tym regionie poprawiło egzystencję mieszkańców Emsland.
Więcej informacji na temat szkoły:
http://www.zsp2.krotoszyn.net/